Búvárrégészek megoldották annak a hajóroncsnak rejtélyét, amelyet kardpengékkel, ollókkal és öszvérpatkókkal teli találtak meg Panama karibi vizeiben.
A roncsot a Nuestra Señora de Encarnaciónként azonosították. A spanyol kereskedelmi hajó - karakk, avagy nao - 1681-ben süllyedt el egy viharban, Panama Chagres folyójának torkolatában.Eddig nagyon kevés spanyol kereskedelmi hajót találtak meg és még kevesebbet sikerült az Encarnación állapotában feltárni. A csupán 12 méteres mélységben nyugvó, 334 éves roncsot majd egyméteres iszapos homok és hordalék borítja, amely törzsének teljes alsó szekcióját megőrizte.
Frederick Hanselmann, a projekt vezetője kifejtette, a rakomány különféle tárgyakat, különösképpen több mint 100 fából készült ládát - bennük kardpengéket, ollókat, öszvérpatkókat, szegeket és kerámiát - tartalmaz. Az eredetileg a mexikói Veracruzban készített Encarnación a Tierra Firme flottához tartozott, amely a kolumbiai Cartagenából indult a panamai Portobelóba.
A kutatók 2011-ben bukkantak a roncsra, miközben Henry Morgan 17. századi kalózkapitány öt eltűnt hajóját kutatták. (1671-ben Panamaváros felé tartottak fosztogatás céljával.) Egy évvel korábban találtak néhány fegyvert, amelyet a hajók zátonyra futásakor hajítottak le a fedélzetről.
A kutatók szerint kétségtelen, hogy a roncs az Encarnación. Hanselmann szerint ugyanis elhelyezkedése megegyezik a zátonyra futás történetében leírtakkal. Emellett közvetlenül a vihart követően csak egyetlen másik jármű süllyedt el, egy apró mentőcsónak. Három másik hajónak is nyoma veszett a természeti katasztrófában, de jóval közelebb Portobelóhoz.
A szakemberek szerint a roncs szerkezete is megfelel az Encarnaciónról elérhető információknak. Sőt, a rakományjegyzék is egyezésről árulkodik. A hajó hordókkal és faládákkal - ezek az említetteken kívül kétszersültet és több vég szövetet is felöleltek - együtt süllyedt el, a lebomló szerves anyagot leszámítva minden a helyén van.
Hanselmann bizonyos kettősségre is felhívta a figyelmet a rakományt illetően, minthogy a tárgyak pillanatképet nyújtanak a kései 17. századi spanyolok életviteléről. A kardpengék fegyverekként szolgálhattak a korona katonáinak, de a mindennapi életben is bevethetőek voltak vágásra. Az ollókat többek között sebkezelésre használhatták, míg a patkók az arany és ezüst, illetve más rakományok szállításában tettek jó szolgálatot.
A kutatók szerint az Encarnación nyughelye akár 30 egyéb roncsnak az otthona is lehet.
Forrás: MTI