Huszonkét millió forintért kelt el Vaszary János feleségéről, Mimiről készült képe a BÁV tavaszi aukcióján, amelynek a gazdag kortárs festménykínálat mellett a brill, a gyöngy és egy 100 éves sonkaszeletelő volt a legkiemelkedőbb darabja.
Az árverés első napján a legkeresettebbek a milliós nagyságrendű, két-három karátos brillel díszített ékszerek és a több százezres gyöngysorok, közülük is elsősorban a tahiti gyöngyök voltak. A több ékköves fülbevalók és gyűrűk a kikiáltási ár többszöröséért keltek el. A briliáns mellett a zafír és a smaragd volt a legkelendőbb, az egyik ilyen garnitúrát 3,2 millió forinton ütötték le. Az art deco ékszerek közül csaknem kétmillió forintért vettek meg egy több mint három karátos smaragddal és 24 briliánssal díszített karkötőt.Jól szerepeltek az újdonságként megjelent korallok is, amelyek a kikiáltási ár három-négyszereséért találtak gazdára, de a Versace és Bulgari márkájú modern női ékszerek is kelendők voltak a férfiak számára kínált mandzsettagombokhoz, órákhoz és óraláncokhoz hasonlóan. Az aukció egyik kiemelkedő tételéért, egy Zenith férfi karóráért több mint négymillió forintot fizetett az új tulajdonos.
A második napon telt ház mellett a festmények, bútorok és szőnyegek kerültek kalapács alá. Vaszary János most felbukkant Merengő (Mimi) című, a szakirodalomban eddig teljesen ismeretlen képe feltehetően egy ülésre született párdarabjával a Modell (1905 k.) című festménnyel, amely egykoron Nemes Marcell műgyűjteményének része volt, majd a Kövesi-gyűjtemény féltett darabjaként vált ismerté. A 22 millió forintért elkelt Vaszary-kép mellett Mednyánszky László a Tavaszi táj című munkájáért 16 millió forintot adtak, Ifj. Markó Károly olasz tájképe 4,4 millióért talált gazdára, Szántó Mária Fekvő akt a szabadban című alkotása pedig a kikiáltási ár négyszeresét, csaknem két millió forintot ért el.
Idén is folytatódott a TV2 és a BÁV Zrt. tavaly novemberben elindított jótékonysági árverése, amelynek bevételét a csatorna Süss fel nap elnevezésű tehetséggondozó programjára fordítják. A program keretében Soós Nóra és Könyv Kata figurális festményei keltek el.
A bútorkínálat legkelendőbb darabja egy olasz komód mellett az eredeti Thonet-bútorok, egy paraván és egy art deco szekrény voltak, a szőnyegek közül a legkelendőbb egy 19. századi kaukázusi imaszőnyegre lett.
A nap utolsó tételeként 2,2 millió forintért kelt el egy 100 éves, ma is működő sonkaszeletelő gép, de hasonlóan magas leütési árakat értek el a Zsolnay-kollekció legkiemelkedőbb szecessziós darabjai is: a fajdkakasos falitálért 2 millió, míg a gyíkokkal díszített virágtartó edényért 2,6 millió forintot adtak.
Az ezüstkínálat szecessziós tárgyait, a vadkanagyarral díszített német art deco díszserleget és a bécsi historizáló jardiniere-t is magas áron ütötték le, a legrégebbi darab, egy 17. századi barokk serleg 1,6 millióért kelt el.
Az apró dísztárgyak iránt is nagy volt az érdeklődés: a kikiáltási ár tízszeresén, 150 ezer forinton ütötték le például a madarakkal díszített biedermeier ékszertartó állványt.
A BÁV őszi aukcióját a MOM Kulturális Központban tartják novemberben.
Forrás: MTI