Scott Burton, amerikai szobrász végrendeletében a New York-i Museum of Modern Artra (MoMA) hagyta minden alkotását, ezzel pedig komoly kérdéseket vetett fel.
Burton karrierje csúcsán, 1989-ben, 50 éves korában hunyt el. Az amerikai köztéri szobrász és performanszművész főként székeket, asztalokat és puffokat készített. A legnagyobb aukciós házak árverésein több millió dollárért keltek el alkotásai.
A művész azért döntött úgy, hogy hagyatékát a MoMA-nak adományozza, mert azt szerette volna, ha munkái magánkertek helyett köztéren maradnak meg az utókor számára – írja a The Art Newspaper.
Meglepő lépése összezavarta a döntéshozókat, a múzeum ugyanis általában nem ad teret egy-egy művész teljes körű bemutatására – mondta el egy művészeti tanácsadó. A MoMA számára fontos a piactól való függetlenség, vagyis nem kíván hasznot húzni egy művész hagyatékából.
„A múzeum és a mögöttük álló jogi tanácsadók keresik a megfelelő válaszokat” – mondta el a MoMA festészeti és szobrászati részlegének vezető kurátora, aki szerint az egyik lehetőség egy független alapítvány létrehozása Burton munkáinak.
Az eset jól illusztrálja a nehézségeket, amelyek a művészek hagyatékának gondozása terén felmerülhetnek. Miközben a MoMA megoldásokat keres a problémára, Burton aukciós eladásai egyre esnek. 2007-ben a Christie’s aukcióján még 300,000 dollárért kelt el két gránit széke, három évvel később azonban ugyanennek a sorozatnak a darabjaiért 104,500 dollárt (29,3 millió forintot) fizettek – vagyis harmadára esett a műtárgyak ára.
„Szükség van arra, hogy valakit meg lehessen nevezni, aki a hagyatékot gondozza. Az emberek tisztán szeretnének látni, ha időt és pénzt áldoznak valamire” – mondta el egy londoni műgyűjtő.Forrás: The Art Newspaper