A június 15-21. közt Győrben megrendezett XI. Magyar Táncfesztivál zárónap a társművészet jegyében zajlik. A Recirquel Újcirkusz Társulat Cirkusz az éjszakában című darabjával kápráztatja el a közönséget.
A Kisfaludy Terem fesztivál programjában a hazai kísérletező, kortárs társulatok idén irodalmi műveket, illetve azok ihlette darabokat szerepeltetnek. A Forte Társulat F.G. Lorca Bernarda Alba háza alapján készített darabot, Feledi János táncjátékát Weöres Sándor Psyché című műve ihlette, a Kulcsár Noémi – Tellabor társulat pedig Tennessee Williams A vágy villamosa drámáját dolgozta fel. A PR – Evolution Dance Company a P.P. Pasoliniproject című alkotásával a negyven évvel ezelőtt brutálisan meggyilkolt karizmatikus olasz filmrendezőre emlékezik Szakály György főszereplésével, akivel interjút is készítettünk a darab kapcsán.
A belvárosi helyszínen, a II. János Pál téren klasszikus és igényes könnyűzenei élőkoncertek vonzzák majd a közönséget, itt mutatkozik be a Győri Tánc- és Képzőművészeti Iskola is, valamint Pirók Zsófia, Fülöp Viktor ösztöndíjas flamenco táncművész és együttese, a Suspiros - Sóhajok című előadással.
A hazai néptánc profi nagyágyúi mellett a határon túli és hazai kisebb együttesek, amatőr csoportok is képviseltetik magukat a fesztiválon. A Regös Táncműhely 15 éves jubileumi műsorát adja elő a színház előtt, a Lippentő Táncegyüttes szintén a szabadtéri színpadon lép fel, a Maros Művészegyüttes, és a Duna Táncműhely pedig a Kisfaludy teremben mutatkozik majd be.
A fesztivál kísérőprogramjai közül a Táncoló filmkockák az alkalmazott táncművészet egyik legnépszerűbb formájával, a filmbetétekkel foglalkozik a táncoló ikonok alakjain keresztül a 80-as évek meghatározó zenés filmjeiig. Lakatos János táncos – koreográfus előadásai a Nemzeti Táncszínház egyik legnépszerűbb ismeretterjesztő sorozata.
A fesztivál félidejénél rendezik meg a táncszakma képviselőinek fórumát, amely az egy éve zajló egyeztetések és viták összegzéseképpen a Magyar Nemzeti Táncprogram munkaanyagát véglegesíti majd. Ez a dokumentum a hazai táncművészet helyzetének feltárásán kívül a legégetőbb gondok megoldására tesz javaslatot a szakma széleskörű összefogásával, a Magyar Művészeti Akadémia támogatásával.
A készülő dokumentum érinti a táncos életpályamodell korszerűsítését, a szakmai nyugdíjak feltételeit, a fesztiválok helyzetét, a táncos életjáradékot és átképzési alapot, az oktatás, valamint a képzés időszerű feladatait.
A fesztivál ideje alatt Pysar Yuri ukrán festőművész Piano című kiállítását tekinthetik meg a nézők a Győri Nemzeti Színház Csillártermében.
A Magyar Táncfesztivált Győr város kiemelten kezeli, és lehetőségeihez mérten támogatja. A rendezvény a város értékes turisztikai kínálati eleme, amely határainkon túlról is vonzza a látogatókat. 2012-ben a Magyar Táncfesztivál elnyerte a „Nyugat-dunántúli turisztikai régió kiemelt kulturális és örökségturisztikai rendezvénye” címet.
A Győri Balett szervezésében, a Magyar Táncművészek Szövetségének szakmai támogatásával és a Nemzeti Táncszínház együttműködésével létrejött rendezvényről szóló összefoglaló cikkünk itt olvasható.