Pályi Zsófia Balatonnál készült képei is bekerültek a rangos LensCulture Portrait Awards döntősei közé. A magyar fotóriporter kilenc éve az Origonál dolgozik, fotói számos rangos külföldi lapban megjelentek már.
A sorozat, amit a LensCulture Portrait Awards mellett a Perpignan Fotófesztiválon is rangos díjra jelöltek, a Balatonról, Közép-Európa legnagyobb taváról szól. A képek hordozzák azt a kelet-európai hangulatot, ami évről-évre tűnik el a modernizáció következtében. Az 1960-as, 70-es években kedvelt turista célpont volt a tó, ahol számos munkásosztálybeli magyar és külföldi találkozott, akik a Keleti Blokkból érkeztek. Egyúttal találkozóhelyként szolgált a kelet- és nyugat-németek számára is, akiket 1989-ig a berlini fal elválasztott egymástól.
A kommunizmus bukásával, a régió veszített népszerűségéből, meglehetősen lepukkant és már csak a magyarok látogatták. Azonban napjainkban új reneszánszát éli. A külföldi turisták újra felbukkantak, de a tó régi bája még mindig érződik.
„Első pillantásra a képek egy tenger érzetét keltik határtalan horizonttal. Valójában a víz, mint tudjuk, nagyon sekély, átlagosan mindössze három méter mély. A fényképeken az illúziók ugyan szertefoszlanak, a Balaton mégiscsak egy tó marad csupán. A magyarok egymás között ironikusan mégis magyar tengerként gondolnak rá” – szól a leírás a fotós honlapján.
Pályi Zsófia 2010-ben diplomázott fotográfia szakon a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen (MoME). Korábban az ELTE-n szerzett mesterdiplomát kommunikációs- és médiatudomány, valamint portugál szakon.
Kilenc éve dolgozik az Origo-nak. Főként magazinoknak készít fotókat, és emellett saját projektjeire fókuszál. Elsősorban a riportfotók, a portrék és a dokumentarista fotográfia érdekli. Az elmúlt években Kenyában és Mozambikban is készített fotósorozatokat.
Fotói nemzetközi médiumoknál is megjelentek: többek közt a New York Timesban, a CNN fotóblogján, az Al Jazeerában, a The Sunday Guardienben.
Több díjat is nyert a Magyar Sajtófotó Pályázatokon, valamint megkapta a Pécsi József Fotográfiai Ösztöndíjat is. Nemrég a Danube Revisited projektbe hívták meg, ahol a korább Inge Morath-díj győztesekkel együtt dolgozhatott.
Tavaly részt vehetett a Magnum Photos budapesti workshopján, amit Ian Berry a fotóügynökség ismert tagja tartott. Az egész világot bejárt fotóriporterrel, Ian Berryvel készült interjúnk itt olvasható.