Csaknem hétezer néző volt kíváncsi a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ) csütörtök esti, a Hősök terén tartott TérTáncKoncertjére, amelyen több mint 200 nehéz sorsú gyerek táncolt együtt a zenekar kíséretével.
„Minden zenehallgató, egészen kicsi korától ugyanolyan fontos a Fesztiválzenekar számára. Az, hogy ki fogékony a zenére, nem függ össze azzal, hogy milyen családból jön. Minden embert tisztelni kell” – mondta Fischer Iván.
Kígyózó sorokban álltak a klasszikus zene barátai a TérTáncKoncert után, hogy aláírassák a kultikus papírszéket Fischer Ivánnal. Hatalmas közönségsikerrel tért vissza öt év kihagyás után a Budapesti Fesztiválzenekar a Hősök terére.
A színes programok lenyűgözték a közel 7000 nézőt: a nyíregyházi Pro Musica Leánykar mellett a Fesztiválzenekar zenészei is énekeltek, a dél-amerikai turnéra készülve spanyolul, argentin kiejtéssel. Az utolsó szám alatt pedig még egy tangó koreográfiát is láthatott a közönség egy versenytáncos párostól.
Miközben a muzsikusok Mendelssohn Szentivánéji álomhoz írt kísérőzenéjét játszották, több mint 200, az ország számos pontjáról – Apátfalvától Zsámbékig – érkezett, hátrányos helyzetű fiú és lány táncolt ötvözve a néptánc, a hip-hop és a kortárs elemeket.
A programban résztvevő gyerekekkel február óta profi tánctanárok foglalkoztak, a produkció vezető koreográfusa, a Harangozó-díjas Vári Bertalan szakmai útmutatása alapján. A fiatalok betanítását és a szüleikkel, tanáraikkal együtt történő utazást Budapestre teljes egészében a Fesztiválzenekar finanszírozta.
A Fesztiválzenekar művészei egytől egyig abban hisznek, hogy a zene képes különleges kapcsolatot építeni az emberek között nemtől, társadalmi helyzettől, etnikai hovatartozástól vagy éppen nyelvi különbségektől függetlenül, emellett a muzsika összefogásra,az egymásra való odafigyelésre ösztönöz, és toleranciára tanít.
Az esemény egyben visszatérés volt a Fesztiválzenekar hagyományos nagy nyári, ingyenesen látogatható szabadtéri koncertjéhez, amely 2011 óta szünetelt. A 20 éven át megrendezett „Budapesti Búcsú” koncertekhez olyan különleges pillanatok kötődnek, mint a délszláv háborúk idején, 1993-ban megrendezett hangverseny, amelyen a Fesztiválzenekar meghívására szerb, horvát és bosnyák kórusok együtt énekelték Beethoven IX. szimfóniáját. Fischer Ivánék 2001-ben, „Cigányokkal együtt” című koncertjükön roma zenészekkel muzsikáltak, a 2007-es „Keringő-koncerten” pedig ezrek táncoltak a Hősök terén.