Napforduló és Szent János, Szent Jánosból Szent Iván? Ha ez nem lenne elég, ma ünnepeljük a Zene Ünnepét, a Jóga világnapját és az apák napját is!
A nyári napforduló idén június 21-én, magyarországi idő szerint 16 óra 39 perckor következik be a Föld északi féltekéjén, mely csillagászati szempontból a nyár kezdetét jelöli. Ebben az időpontban van a Nap legmagasabb pozíciójában a Ráktérítőn, tehát látszólagos égi útján észak-déli mozgása ellentétes irányúra változik. Ma leghosszabb a nappal az északi féltekén, míg délen éppen ellentétesen érvényes ugyanez az éjszakára.
Korábban a nyári napforduló június 24-re esett, melyet a keresztény világban Keresztelő Szent János ünnepeként tartottak számon, de a tropikus időszámítási mód – vagyis a Földhöz viszonyított Napállás – sajátossága és a naptárreformok következtében szétvált a két ünnep. Hasonló módon egykor a karácsony is egybeesett a téli napfordulóval, idővel azonban erre is pár nap különbséggel került sor. Mivel az Iván név a régi magyar Jovános, Ivános alakjából illetve a János név szláv formájából származik, ezért az évszázadok folyamán Szent János ünnepe Szent Iván nevére módosult, így június hónapját Szent Iván havának is nevezik. (Gondoljunk csak Shakespeare Midsummer Night's Dream című művére, melyet Arany János fordítása révén a magyar olvasóközönség már Szentivánéji álomként ismert meg.)
Az év legrövidebb éjszakájának középpontjában a sötétség felett aratott diadal áll, ezért Európa-szerte szokás volt a fáklyagyújtás, a tüzes karikák eregetése és a tűzcsóválás is. A pogány hagyományokban a tűz egyrészt napszimbólum, másrészt a megtisztulás jelképe, ugyanakkor a keresztény kultúrkörben is jelentőséggel bír. A Jézus megkeresztelőjének tiszteletére gyújtott Szent Iván-i tüzet ezért szintén kapcsolatba hozták a napfordulóval, a fényszimbolika egyházi magyarázatának kiindulópontja pedig János evangéliuma lett: "Annak növekednie kell, nékem pedig alább szállanom".
Magyarországon a XVI. század óta biztosan, de valószínűleg már régebben is gyújtottak örömtüzeket, az ünnephez kötődő rítusok és hiedelmek pedig részben a szomszéd népek, részben a keresztény egyház közvetítésével terjedtek el a magyarság körében. Azt tartották, hogy a Szent Iván napján lobogó lángok megvédenek a ködtől, a jégesőtől és dögvésztől, elősegítik a jó termést.
A több száz esztendőre visszanyúló tradíciókkal azonban nem ér véget a napfordulóra időzített ünnepek köre, a XX. és XXI. század további eseményekkel is gazdagította a nyár kezdetét. A Zene Ünnepét 1982-ben tartották meg először Franciaországban Maurice Fleuret francia zenetudós javaslatára. Az ötlet, hogy a nyár első napját a világon mindenütt köszöntsék zenével, Jack Lang akkori francia kulturális miniszter támogatásával valósult meg. Mostanra több mint 100 országban rendezik meg minden év június 21-én, Magyarország 1995-ben csatlakozott a mozgalomhoz. A mai nap folyamán a megújult Várkert Bazár várja a koncertezni vágyókat, ahol 13-21 óráig a legkülönbözőbb műfajok képviseletében lépnek fel zenekarok.
A tizenhárom évvel ezelőtt útjára indított Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat mára szintén elmaradhatatlan részét képezi a nyár elejének, melyre most a június 20-ról 21-ére virradó éjszaka került sor. Akik esetleg lemaradtak a tegnap esti eseményről – ellenben ma éreznek magukban aktivitást – szintén nem maradnak program nélkül. Idén először kerül megrendezésre ugyanis a Jóga Világnapja, melynek megtartására Narendra Modi indiai miniszterelnök tett javaslatot tavaly. Az Egyesült Nemzetek Szervezetének közgyűlése nagy többséggel fogadta el a határozatot, mely a jólét és az egészség holisztikus megközelítéseként jellemzi az ősi indiai légző-, test- és meditációs gyakorlatok rendszerét.
Ha ez mind nem lenne elég, 2015-ben éppen június 21-re esik az egyébként mozgó ünnepként, június harmadik vasárnapján tartott apák napja is, melyet a XX. század eleje óta az anyák napja párjaként a világon számos különböző időpontban ünnepelnek. Akár egy hagyományos Szent Iván éji tűzugrást, koncertezést, jógázást, vagy éppen mindezek ötvözetében egyéb családi programot választunk, használjuk ki jól, és töltődjünk fel az év leghosszabb nappalán!