Harmincegy fotó mutatja be Csík, Gyergyó és Háromszék környékét, valamint a Hargita fenyveseit Fodor István csíkszeredai orvos Erdély madártávlatból című, kedden a Várkert Bazárban nyílt kiállítása.
Minden történelmi korszakon átüt az a gazdag kulturális örökség, amit Erdély jelent és mutat - hangsúlyozta Hoppál Péter kulturális államtitkár a tárlat megnyitóján. Hozzátette: nem véletlen, hogy az idei Múzeumok éjszakája fókuszába az Élő Erdély tematikáját választották és ezért kapcsoltak össze 50 múzeumi állomást, amelyek valamilyen formában megmutatták Erdély értékeit és kincseit.„Erdély ma is üzen, ma is hívó üzenet mindannyiunk számára, a kulturális gyökér és az összetartozás szimbóluma” - emelte ki.
A képeken a táj és az ember harmóniája jelenik meg oly módon, hogy az ember nem főszereplője, csak alkotó része a tájnak, formálja azt és "valahol ebben a tájban a székely ember lelke is benne van, mint ahogy benne van a művész lelke is, hiszen ezek a képek érző szeretettel és a szülőföld iránti nagy tisztelettel készültek" - fogalmazott a munkákról Gyutai Csaba, a Várgondnokság Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.
A fotós egy barátjának köszönhetően a tájak nagy részét repülőgépből fényképezte le, de akadt olyan is, amikor dombtetőkről exponált. Minden képen nagy hangsúlyt kapnak az évszakok, valamint a köd, a pára a fagy és a fények változása.
Fodor István természetfotóira jellemző a jól megszerkesztettség és harmónia, a természethez való kötődés, a kiállított felvételeket az átgondolt kompozíció, az ehhez felhasznált mezők geomteriája és a pazar látvány teszi különlegessé - olvasható a kiállítás tablóján.
Forrás: MTI