Gazdag római kori villát tártak fel Bulgária délnyugati részén, Szapareva Banja, az antik Germanea közelében. Az ókori lakóépületre, amely a városfalakon kívül állt, építkezést megelőző leletmentő feltárások során bukkantak.
A szakemberek megállapítása szerint a 600 négyzetméteres, 30 szobás villa a Kr.u. 3. század végétől kezdve több szakaszban épült fel, és a 440-es években, a hunok balkáni hadjáratai során rombolhatták le - olvasható az Archaeology in Bulgaria bolgár régészeti hírportálon.A feltárások során előkerült egy II. Theodosius (408-450) keletrómai császár uralkodásának idejéből származó aranypénz. A bolgár régészek szerint a ház lakói veszíthették el, amikor a hunok elől menekülve kapkodták össze értékeiket, elképzelhető azonban az is, hogy az építkezés megkezdésekor az alapozásba falazták be szerencsehozó talizmánként.
"Csak a leggazdagabbak engedhették meg maguknak, hogy aranypénzt ilyen célokra használjanak, a többség bronz, vagy rézpénzeket épített be a ház alapjába" - magyarázta Ramen Szpaszov ásatásvezető régész.
A leletek között szerepel 25 bronzpénz, találtak különböző használati tárgyakat, s a régészek feltártak egy szökőkutat, valamint a villa meleg vizes padlófűtési rendszerének a maradványait is.
Forrás: MTI