Úgy kezdődött, hogy 2013 karácsonyán egy éhes srác besétált a Kisüzembe és enni kért. A Heti Betevő önkéntesei ma már 250 adag ételt osztanak szét minden vasárnap.
A Heti Betevő egy alulról jövő kezdeményezés. Budapest VII. kerületéből indult azzal a szándékkal, hogy a környék rászorulói legalább heti egy alkalommal meleg ételhez jussanak. A baráti társaság 40 tál étel kiosztásával kezdte, azt sem tudva igazán, hogy mi lesz ebből. Nem indultak nagy tervekkel, csak érezték, hogy tenniük kell valamit. Így hát összedobták az alapanyagra valót, megfőzték a „vasárnapi ebédet” és kiosztották azoknak, akiknek szükségük volt rá. Következő héten már 70 adagot főztek. A jól összeszokott csapat szépen lassan bővülni kezdett, egyesületté vált, „megtanulta”, hogyan kell profin ételosztást szervezni, önkénteseik ma már nemcsak a hetedik, hanem a nyolcadik kerületben is jelen vannak, ezen kívül Makón és Székesfehérvárott is csoportot alakítottak.
Hányan lehetnek?
„Az ötlet 2013 decemberében fogalmazódott meg a Kisüzem két szakácsában – meséli Sándor Kata rádiós újságíró, aki szinte a kezdetektől aktív tagja a Heti Betevőnek. – Azon a karácsonyon történt, amikor a Blaha Lujza téren kilométeres sor kígyózott az ételosztáson. Biztos sokakban él a kép - ez volt az első olyan alkalom, amit felkapott a média, és a közvéleményt úgy igazán sokkolta a látvány és a tény, hogy ennyire sokan nélkülöznek karácsonykor (és nem csak akkor). Pár nappal a 24-i osztás után este betévedt a Kisüzembe egy viszonylag jól öltözött, de elgyötört srác és enni kért. A kocsma szakácsai és a barátaik, akik akkor ott voltak, elhatározták, hogy kitalálják, hogyan segíthetnek azokon, akik hasonlóképp nélkülöznek, mint ez a fiatalember. Villámgyorsan megszervezték páran az első ételosztást, lefőztek az első héten 40 adag ételt. A következő héten már 70-et, azóta pedig miden vasárnap kiosztunk 250 adagot a Klauzál téren.”
Mert a romkocsmázók szociálisan érzékeny népség
A Heti Betevő alapkoncepciója rém egyszerű. Igyál, egyél, és ami visszajár, ne a zsebedbe rakd, hanem dobd bele a perselybe! Ami igazából egy befőttes üveg. Megtalálható a bulinegyed számos népszerű kocsmájában, éttermében, mozikban, bioboltban, pékségben. Az összegyűlt heti betevőre valóból pedig a környéken működő éttermek szakácsai laktató vasárnapi ebédet főznek a rászorulóknak. Ami a legfontosabb: itt minden önkéntes alapon működik. A gyűjtőhelyek maguk csatlakoznak, aki úgy gondolja, hogy elfér a (bár)pultján egy befőttes üveg, az felkerül a persely-térképre, az ételosztást is magánszemélyek bonyolítják le, a szabadidejükből és lelkesedésükből annyit felajánlva, amennyire csak futja. „Nem a legelitebb helyekre tesszük ki a perselyeket, nem olyan pubokba, ahol az emberek csak úgy könnyedén dobálják beléjük a nagy címleteket. Tegnap összeszedtük a perselyek tartalmát, hogy a következő heti osztásokra bevásárolhassunk, és bizony az 5 forintostól a 20 forintoson át minden volt – mondja Kata. – De ezekből az 5 forintosokból vasárnap 250 embert lakatunk jól. Ami azért jelzi, hogy az emberek hozzáállása a Heti Betevőhöz nagyon biztató.”
Segíteni – csak úgy
Ha valamelyik szórakozóhely csatlakozik a gyűjtéshez vagy az ételek elkészítéséhez, a Heti Betevő boldogan hirdeti, hogy a hely a támogatójuk lett. Hiszen mást, mit is adhatna hálája jeléül, mint hogy hirdeti, hogy az adott intézményben segítőkész emberek dolgoznak. Vannak azonban olyanok is, akik egyáltalán nem szeretnék, ha nyilvánosságra kerülne a nevük. Van például egy kocsmatulajdonos, aki anonimitásban maradva főz le minden héten 250 adag ételt. Mert ő egyszerűen csak segíteni szeretne. „Mi mindig büszkén tesszük közzé, hogy ki az, aki az ügyünk mellé állt. De ő azt mondja, ez az életének azon része, amivel jobbá szeretné tenni a világot, és nem akar belőle önreklámot. És ezt tiszteletben tartjuk” – meséli Kata. „Van egy pék, aki egyszer csak bejelentkezett nálunk, hogy ő szívesen felajánlana az ételosztásokra bageleket – de nem csak egyszerűen felajánlja, és megsütteti valakivel, minden vasárnap felkel hajnalban, és saját maga elkészíti a 100 darab bagelt. De volt olyan is, hogy a krisnások határtalan mennyiségű savanyú káposztát kaptak adományként, olyan sokat, amit ők nem tudtak egyedül felhasználni. Megkérdeztek bennünket, hogy elfogadunk-e 100 kg savanyú káposztát. Lett belőle székelykáposzta.”
Nyolcker – túl a Corvin-negyeden
Ha az ember leszáll a 4-es 6-osról, és keresztülsétál a Corvin-negyeden, megcsodálhatja a Corvin Mozit, két oldalán a gyönyörű kávézókat, üzleteket, megkerülve az épületet egyenest szemben találja magát a Corvin Plázával, ami az egyik legszebben csillogó a főváros összes ilyen jellegű üzletközpontjai közt. A pláza mögött ott a sétány, biobolttal, luxuslakásokkal, díszburkolattal, cukrászdával…
És mi van a Corvin-negyeden túl? Nem kell messzire menni. Forduljunk csak ki az egyik sarkon, és a sétánnyal párhuzamos Práter utcába jutunk. Na, itt kezdődik az igazi VIII. kerület. Mintha egy másik városban járnánk. Egy másik világban. Ahogy pedig egyre beljebb haladunk, megértjük, miért döntöttek úgy a Heti Betevősök, hogy a VII. kerület után itt is ételosztásba fognak.
Az egyedülálló anya nem fogja elvinni egy nyilvános osztásra az öt gyerekét
„Az, ahogyan a VII. kerületben osztjuk az ételeket, mindenképpen egyfajta „performansz” is. Az elsődleges cél a segítés, de eközben megmutatjuk, milyen sokan szorulnak segítségre. A kirakatba tesszük a problémát másképpen is: a Facebook oldalainkon minden ételosztásról beszámolunk, hisz ezzel tartozunk az adományozóinknak, és ezzel érzékenyítjük is a környezetünket” – mondja Kata. Ide a „vendégek” inkább egyedül érkeznek, nagy családok alig-alig mennek el. A VIII. kerületben azonban egészen más a helyzet. Itt a legjobban rászorulók inkább az olyan családok, amelyekben az anya (esetenként az apa) egyedül neveli a gyerekeit. Itt nem lehet olyan struktúrában ételosztást szervezni, mint ahogyan a VII. kerületben. Mert a szülők nem fogják elhurcolni a gyerekeiket egy köztéri ételosztásra. Ez érthető is. Nyugodt, biztonságot nyújtó környezetre van szükségük. „A józsefvárosi Családsegítő Központ a partnerünk abba, hogy megtaláljuk azokat a családokat, akiknek a legjobban szükségük van ránk. A Családsegítő üzemeltet a kerületben egy népkonyhát, de annyi a rászoruló, hogy rengeteg gyerek kiszorul még ebből, a minimális ellátásból is. Az ő számukra nyújtunk mi segítséget – mondja Pikó András, a Heti Betevő egyik szervezője. – A Gólya befogadott bennünket, így minden héten ott tudjuk átadni a családoknak az ételcsomagokat. És itt fogjuk megtartani szombaton az első nagy támogatói bulinkat is.”
Találkozunk szombaton a Gólyában
A Heti Betevő már egy hónapja osztja vasárnaponta az ételt a Gólyában. A szervezők mostanra érezték elérkezettnek az időt, hogy egyrészt megmutassák, mit is csinálnak ők ott, a Bókay utcában, másrészt pedig, hogy közelebb hozzák egymáshoz a helyieket és az önkénteseket. „Két dolgot tartottunk fontosnak az adománygyűjtő nap megszervezésekor. Szerettük volna, ha a program olyan lenne, ami üzen rólunk, ami önazonos, elmondja, hogy kik vagyunk és mi a küldetésünk. Ezen kívül pedig akarunk egy jó közös bulit, ahol mindannyian jól érezzük magunkat. Lesznek érzékenyítő foglalkozások gyerekeknek, családoknak, és minden érdeklődőnek, egész délután lehet majd a Szociopolyval játszani, sőt ehhez elhívtuk játékmesternek a kitalálóját, Bass Lászlót. Mindannyian nagyon szeretjük a Szociopolyt – a leghatékonyabb érzékenyítő módszer: egy játék során kipróbálni azt, hogy milyen segélyből, GYES-ből, alkalmi munkákból befolyó pénzekből megélni, sokkal megfoghatóbb, mint ha csak beszélnénk róla” – mesél a programról Pikó András.
A közös játékok mellett lesz kézműves foglalkozás Lőrinczi Krisztina grafikussal, délután négytől az Élő könyvtár két hajléktalan „élő könyvével” lehet beszélgetni a kerben. Este levetítenek két filmet, az egyik egy dokumentumfilm lesz az élelmiszerpazarlásról, a másik pedig Jávor István Emmaüs című műve. Az Emmaüs egy francia alapítvány, amely részben nagyon hasonlóan munkát végez, mint a Heti Betevő, csak sokkal nagyobb léptékben, kiterjedtebb hálózattal. A mozizást követően a slammereké a terep, este nyolctól Színész Bob, Svégel Fanni, Fazekas Viktor és még sokan mások szólalnak fel hip-hop ritmusban. A rap után pedig jöhet egy kis másfajta muzsika. 21.00-tól a Djüm Djüm, utánuk pedig Bocskor Bíborka a Magashegyi Undergroung Akusztik formációval lép színpadra. A bulit végül két sztár DJ zárja: DJ Suhaid és DJ Shuriken.
„Ezzel a támogatói nappal szeretnénk megmutatni, hogy itt vagyunk, hogy továbbra is várjuk az önkénteseket, az újabb és újabb csatlakozókat, mert tudjuk, hogy ez még mindig nem elég. Hatalmas szükség van az ilyen jellegű tevékenységre. Nem csak Budapesten, de az egész országban. Van még hova nőnünk.”