Szalóki Ági a legtöbb eladott lemezzel rendelkező magyar előadó Japánban. A sokoldalú énekesnőtől a Karády-album a legnépszerűbb, és ehhez köthető a rangos meghívás a tokiói Cotton Clubba, a világ egyik legnevesebb dzsesszklubjába.
Szalóki Ágit és zenekarát egyből beszippantotta Japán, akadtak zenészek, akikkel külön is felléptek. A közös koncertek mellett a Tokiói Zeneművészeti Egyetemen több száz fiatal művésznek tartott délutáni kurzust. Bartók és Kodály fonográfhengereitől Rost Andrea és Kocsis Zoltán felvételein át egészen Dresch Mihály vagy a Kerekes Band zenéjéig érzékeltette, hogy milyen lehetőségeket rejt egy-egy tradicionális dallam. Erről éppúgy beszélgetünk, mint a Cotton Club hangulatáról, vagy a világ egyik utolsó hétemeletes lemezboltjáról.Véletlenül tudta meg, hogy a magyar előadók közül önnek jelent meg a legtöbb lemeze Japánban?
Igen, teljesen véletlenül. Magam is meglepődtem, hogy a japánok szeretik a dalaimat. Elsőként 2006-ban jelent meg Japánban a Hallgató című etnojazz album, majd 2007-ben a Cipity Lőrinc, 2008-ban pedig a Karády-lemezem. Ebből adtak el a legtöbbet, ezért a japán kiadó azt kérte, hogy ha ott lépek fel, ezzel debütáljak az ottani közönség előtt.
Vajon miért a Karády-dalok tetszettek a legjobban a japánoknak?
A borítója annyira szép lett, hogy az biztos segítette az eladást. 6-8 ezer példányban vették meg, aminek azért örülök, mert Japánban elképesztően nagy a választék. Ott még vesznek cédét az emberek, ezért minden nemzet előadói szívesen utaznak oda fellépni. A világon az utolsó fejlett ország, ami nagyra értékeli és megbecsüli a zenészeket, és vásárol cédét.
A világ nagyvárosaiban már rég leáldozóban van a lemezboltoknak, a többemeletes londoni lemezpaloták is összezsugorodtak. A technikai újításokat elsőként használó japánok még mindig vesznek cédét?
Tokióban még mindig szívesen térnek be a vásárlók a hétemeletes Tower Records lemezboltba. Szerintem minden zenésznek érdemes ide betérnie, egy földi paradicsom, ahova én hónapokra beköltöznék. Olyan, mint egy hatalmas nagy zenei könyvtár.
Más magyar előadótól is látott a polcon Japánban megjelent albumot?
Igen, hogyne. Dzsessz, népzenei és világzenei előadóktól. A zeneszerető japán közönségre jellemző, hogy alaposan utánanéznek annak, ami érdekli őket. Ha megismerkednek például egy országgal, érdekli őket a zenéje is, sőt, szívesen megismerik a szomszédos országok zenéjét is. Ezt tapasztaltam az újságíróknál is, nagyon felkészült és érdeklődő volt az összes japán riporter, aki interjút csinált velem.
Az énekesnővel készült teljes interjú ITT olvasható!
Forrás: Euronews