Több mint 13000 éves emberi lábnyomokra bukkantak a Brit Kolumbiai Calvert Islandon. Kutatók szerint a távoli szigeten felfedezett különlegességek Észak-Amerika legrégebbi ilyen jellegű értékei lehetnek.
A megkövesedett nyomok egy ősi tábortűz maradványai mellől kerültek elő, méreteikből úgy tűnik, hogy egy felnőtt férfitól, nőtől és gyermektől származnak. A kanadai University of Victoria régésze, Duncan McLaren elmondása szerint a radiokarbon módszerrel végzett vizsgálatok azt mutatják, hogy a lehetek kora 13200 évesre tehető. Amerika eddig felfedezett legrégebbi, 14500 éves emberi lábnyomok a chilei Monte Verdéről valók.
A kutatócsoport tagjai először 2014 áprilisában jártak a helyszínen, de csak a múlt hónapban tértek vissza, hogy alapos vizsgálatokat végezzenek.
„Nagyon izgatottak vagyunk. Korábban Washingtonban, Oregonban és Alaszkában is találtak bizonyítékot 14000 évvel ezelőtti emberi tevékenységről, de ott lábnyomok nem kerültek elő” – nyilatkozta McLaren a National Postnak.
A tengerszint a legtöbb térségben drámaian megváltozott az évszázadok alatt és a jégkorszak során, azonban Calvert Island ebből a szempontból relatíve stabil maradt. A nyomok azt is mutatják, milyen hosszú ideig éltek emberek ezen a mai napig nehezen megközelíthető vidéken. Az itt talált emlékek ugyanis 800 évvel idősebbek a közeli Haida Gwaii partok mentén korábban felfedezett maradványoknál.
Forrás: National Post