Édesvízi medúzákat (Craspedacusta sowerbyi) találtak a Bács-Kiskun megyei Nemesnádudvar és Sükösd közötti tőzegtavakban.
Az apró termetű, néhány centiméteres édesvízi medúzákat egy horgász fedezte fel a körülbelül 2 méter mélységű, zavaros tőzeges tóban. Magyarországon ilyenben még nem tűntek fel – mondta a hirado.hu-nak Kiss Ferenc tógazda.Az áttetsző, lüktető mozgással haladó élőlény nem őshonos Európában, délkelet-ázsiai eredetű. Megjelenése kiváló vízminőséget jelez, nagy hordalékanyagú vízben nem él meg, így valószínűleg a tőzegből kioldott huminanyagok okozzák csak a Sükösd melletti tavak sötét színét – magyarázta Csányi Béla, az MTA Ökológiai Kutatóközpont DKI Restaurációs- és Állatökológiai Osztály intézeti mérnöke.
Nagyon ritkán, de előfordul, hogy édesvízi medúzák tömegével jelennek meg hazai vizekben, általában bányatavakban, vagy folyók holt medrében. Korábban a Mályi-tóban vagy a szigetközi Duna-szakaszon, három évvel ezelőtt pedig a Középbánya-tóban, Salgótarján közelében látták őket. Hogy hogyan kerültek oda? Vélhetően kiszáradt petéket hordott el a szél, melyek fejlődésnek indultak a számukra alkalmas körülmények között.
Az édesvízi medúzák emberre egyáltalán nem ártalmasak. Bár vannak méreganyaggal teli apró csalánsejtjeik, de azokkal csak az egysejtűekre jelentenek veszélyt – nyugtatott meg mindenkit Csányi Béla.
Forrás: Hirado.hu