IV. Piusz pápa, miután megízlelte a tállyai bort, azt találta mondani: Summum Pontificem talia vina decent! – azaz: „Őszentségének ilyen (tállyai) bor dukál!
Tokaj nevének hallatán majdnem mindenki az aszúra gondol – nem véletlenül. A nem kisebb férfiú, mint Kölcsey Ferenc is megénekelte nedű messze földön híres, illetve a gasztronómiára és különösen a borokra igen érzékeny francia éttermek ital-kínálatában is kiemelt helyen szerepel ez a titkoktól övezett magyar különlegesség. Azért ne ragadjunk le néhány csepp bornál, mert van itt más is, például Tállya.A Tokaj-Hegyalja régió egyik gyöngyszemének számító falu komoly kulturális kezdeményezéssel büszkélkedhet egy szervezet jóvoltából. A Tállyáért Egyesület egy régi jó szokás újragondolására vállalkozott, tudniillik a környéken korábban megtartott közép-európai művésztelep hagyományát keltették újra a mostani szervezéssel, miszerint művészeket hívnak Tállyára, akik az itt töltött idő alatt nyugodtan írhatnak, festhetnek, ki-ki a maga művészeti ágának megfelelően. Az Egyesület alapítói bizakodóak abban, hogy az ötlet egyre több írót, költőt, képzőművészt fog vonzani ide, akik az alkalmi kikapcsolódás mellett úgy megszeretik a helyet, hogy visszajáró vendégek lesznek. A Tállyáért Egyesület nem a hagyományos alkotóházakkal – mint például a Szigligeti Alkotóház – kívánja felvenni a versenyt, ehelyett az egyediségre, a kicsit másképp, kicsit a megszokottól eltérően működés elvére törekszik.
A helytörténeti érdekességekkel tarkított programok mellett a Hollókői Borház felajánlotta borok kóstolója segít a vendégeknek eligazodni a környék borainak karakterében és hogy megértsék, mit súg a terroár. Nem árt, ha tudjuk, hogy IV. Piusz pápa, miután megízlelte a tállyai bort, azt találta mondani: „Summum Pontificem talia vina decent!” („Őszentségének ilyen (tállyai) bor dukál.”). Talán nem Ördögtől való az elképzelés, hogy Ferenc pápa is osztozna IV. Pius pápa elragadtatásában, ha most kortyolna a folyékony tállyai aranyból. Az érdeklődésre érthető okokból jogot formáló Tállyán híres emberek, történelmi személyiségek, többek között II. Rákóczi Ferenc is megfordult és egy ideig Károli Gáspár szolgálta az egyházközséget, illetve itt fordította a Bibliát.
A vendégek megismerkedhettek a környék nevezetességeivel és a Tállyához tartozó történetekkel, hagyományokkal, ellátogathattak a Mádon található zsinagógába, a boldogkői várba vagy a monoki Andrássy-kastélyba, de aki a kánikulában pancsolásra vágyott, az bizony nem maradt szárazon, a gyönyörű környezetben szelíden megbújó Bortó várta a fürdőzőket.
Ehhez hasonló kezdeményezések menthetik meg és virágoztathatják fel ismét az elszegényedett és elnéptelenedő falvakat, hogy Magyarország kulturális eseményei ne csupán a fővárosra vagy a Balaton környékére szorítkozzanak. A most létrejött ötlet újabb bizonyíték arra, hogy jobbára közös erővel nagy lépéseket lehet tenni a kultúra és a vidék megmentése érdekében, s külön öröm, hogy ez esetben-e két fogalom kéz a kézben jár.
A művészek által készített alkotások idén ősszel lesznek majd megtekinthetőek a Maillot-kastélyban. A program jövőre folytatódik, és a szervezők tervei között szerepel, hogy workshopokkal is kibővítik a tartalmas és színvonalas eseményt.