A mitológiai szörny, Medusza szoborfeje került napvilágra a törökországi Antalaya tartományban, Güneyköy település mellett, ahol az ősi hellenisztikus várost, Antiochia ad Cragumot tárják fel török és amerikai régészek.
IV. Antiokhosz Epiphanész, a Szeleukida Birodalom 8. uralkodója alapította a várost Kr.e. 170 táján. A település az 1. század közepétől a 2. század közepéig rendelkezett pénzverési joggal, az utolsó antiochiai pénzérmék Valerianus római császár uralkodása (Kr.u. 253-260) alatt kerültek forgalomba. A bizánci időkben püspöki székhely volt, a 12. században az úgynevezett Kis-Arménia részévé vált, 1332-ben a johanniták foglalták el.Az ásatások 2005-ben kezdődtek a Nebraskai Egyetem és az Usaki Egyetem együttműködésében. Az elmúlt évtizedben védműveket, fürdőket, szentélyeket tártak fel, megtalálták a római kori nekropoliszt, és itt került napvilágra az ismert legnagyobb törökországi antik mozaik - olvasható a Hurriyet Daily News törökországi angol nyelvű napilap online kiadásában.
"A Medusza-fejet egy hatalmas építmény, valószínűleg egy szentély leomlott márványtömbjei között fedeztük fel" - jelentette be Michael Hof ásatásvezető régész. Ismertetése szerint az emberfejnél valamivel nagyobb lelet a feltételezések szerint a szentély homlokzatát díszítő dombormű töredéke lehet.
Medusza az alvilág kapuját őrző három gorgó egyike. Szthéné, Eurüolé és Medusza eredetileg szépséges lányok voltak, ám megsértették Athénét. Az istennő haragjában ezért olyan rúttá változtatta őket, hogy aki rájuk nézett, rémületében azonnal kővé dermedt. Hajuk helyén kígyók tekeregtek, áthatolhatatlan pikkely fedte testüket, és disznóagyaraik voltak.
Forrás: MTI