Rippl- Rónai, Gulácsy, Aba-Novák, Fe Lugossy, Wahorn és még negyvenöt hasonlóan elismert XX. századi magyar festőművész legjobb műveiből válogat a Vaszary Galéria augusztus 21-én nyíló kiállítása Balatonfüreden.
A magyar festészet történetének legmozgalmasabb és legváltozatosabb szakasza az 1896-tól napjainkig tartó több mint száz év. A kiállítás a korszak legizgalmasabb műveiből válogat, úgy, hogy a különböző irányzatok egy-egy jellemző művét mutatja be. A korszak a 19. század végén, a nagybányai festőiskola élén álló Ferenczy Károllyal kezdődött, de lesznek művek a pályája kezdetén francia indíttatású Rippl-Rónaitól vagy Czóbeltől, és az erőteljes formavilágú Nyolcaktól is.
A képek alkotói között lesz az avantgárd élvonalába tartozó Kassák, vagy a Bauhaus tanáraként is ismert Moholy-Nagy, a Bartók szellemiségét követő szentendrei iskola, és a második világháború után alakult Európai Iskola is. Olyan nagyszerű kortárs festőművészektől alkotásai is Balatonfüreden lesznek, mint Keserű Ilona vagy Nádler István.
A kiállítás kurátora Kovalovszky Márta művészettörténész, a tárlat az ő 2005-ben megjelent A modern magyar festészet remekei című könyvén alapszik. Kovalovszky Márta a 20. század második felének meghatározó művészettörténésze. Férjével, Kovács Péterrel felépítette a székesfehérvári Szent István Király Múzeum kortárs gyűjteményét, és a 60-as évektől szervezett itt kiállításokat a hivatalos kultúrpolitika ellenében is Csontvárytól Kondorig, Vajdától Kornissig.
Az egyre növekvő ismeretségű és látogatottságú balatonfüredi Vaszary Galéria kitűnő helyszín egy ilyen, a modern magyar művészettel átfogóan foglalkozó kiállítás megszervezésére. A magyar képzőművészetben járatos vendégek mélyebb betekintést nyerhetnek a témába, a kevésbé tájékozottak pedig áttekintést kapnak a korszakról. A kiállítás műtárgyait különböző múzeumi és magángyűjteményekből kölcsönzik.
A kiállítást augusztus 21-én 19 órakor Radnóti Sándor esztéta nyitja meg.