Először kapott megbízást egy külföldi arra, hogy vezesse a firenzei Uffizi képtárat. Az új német igazgató mellett két másik német is fontos intézményvezetői posztot kapott Olaszországban.
"Az Uffizi a világ egyik legismertebb képtára, az ember nem mer arra gondolni, hogy ott dolgozhat. Remegett a kezem az örömtől, amikor az olasz kulturális miniszter felhívott telefonon" - mondta Schmidt, aki maga is meglepődött kinevezésén. Az új poszt számára "álommunka", de egyben nagy kihívás is. Mint elmondta, elsősorban látogatóbarátabbá tenné az intézményt és megrövidítené a kapuk előtt kígyózó sorokat.
Schmidt mellett két másik német szakembert is kineveztek igazgatónak vezető olasz intézmények élére: Cecile Hollberg a firenzei Gallerie dell'Accademiát vezeti, ahol Michelangelo Dávid szobra is látható. A 48 éves Hollbert 2010 óta a Braunschweigi Városi Múzeumot vezeti. Gabriel Zuchtriegel 34 éves német archeológus az UNESCO világörökség részeként elismert romvárosért, a Campaniában lévő Paestumért felel a jövőben.
Az év elején húsz vezető pozíciót hirdetett meg az olasz kulturális minisztérium, amely először írt ki nemzetközi pályázatokat világhírű intézmények élére. A lépéssel Dario Franceschini kulturális miniszter új lendületet akart adni a múzeumok vezetésének. A pályázatok nyomán 13 olasz és hét külföldi - német, osztrák, brit és francia - vezető kerül az intézmények élére. "Ez történelmi lépés Olaszország és múzeumai számára, évtizedes lemaradást kell behoznunk" - hangoztatta Franceschini.
A firenzei Uffizi Képtár a világ egyik legnagyobb és legjelentősebb festménygyűjteménye. Alapját a 16. században Francesco de' Medici gyűjteménye szolgáltatta, majd a firenzei uralkodócsalád leszármazottai egészítették ki. A felbecsülhetetlen értékű kollekcióban megtalálhatóak Giotto, Botticelli, Leonardo da Vinci, Michelangelo és Raffaello képei, a látogatók átfogó képet kapnak az olasz festészetről a kezdetektől a 17. századig. A több mint 2200 kiállított festmény egy az 1560-as években eredetileg miniszterek és hivatalnokok számára emelt reneszánsz palotában látható.
Forrás: MTI