Szeptember 27-én 19.30 órakor a Pesti Vigadó Dísztermében a Magyar Művészeti Akadémia Bartók Béla műveiből összeállított hangversennyel tiszteleg a 70 évvel ezelőtt elhunyt zeneszerző életműve előtt.
A hangverseny első részében az Erdélyi táncok, a Cantata profana, a második részben pedig a III. zongoraverseny, majd a Concerto hangzik el.Az Erdélyi táncok Bartók Béla zenekarra írt műve, aminek eredeti alakja, a zongorára komponált Szonatína 1915-ben keletkezett. Bartók 1944-ben így írta le a Szonatina dallamait: „Eredetileg román néptánc csokrot terveztem zongorára. Ebből válogattam ki három részt és neveztem el Szonatinának. Az első tétel, a Dudások… két tánc, melyet két dudás játszik. A második tétel dallamát, a medvetáncot egy paraszthegedűs játszotta nekem a G és D húron, a két mély húron, hogy jobban hasonlítson a medve hangjához. Általában a hegedűsök az E húrt használják. Az utolsó tétel szintén két népdaltémát tartalmaz, amelyeket paraszt hegedűsöktől hallottam.”
A Cantata profana egy tenorra, baritonra és zenekarra vagy zongorára írt kórusmű. Alcíme A kilenc csodaszarvas, ihletője pedig az 1930-as évek Magyarországon (is) tapasztalható morális krízise volt.
Az előadás második részében elhangzó III. (E-dúr) zongoraversenye 1945-ben keletkezett, ekkor a szerző már az Egyesült Államokban élt, és a leukémia előrehaladott állapotában szenvedett. A művet feleségének, Pásztory Dittának ajánlotta, aki maga is igen képzett zongorista volt.
Az estet a Concerto zárja, mely öttételes zenekari műve. A darabot 1943-ban, szintén Amerikában írta. A darabról a koncert műsorfüzetébe a következőket írta Bartók: „E szimfónia-szerű zenekari műnek a címét az egyes hangszerek vagy hangszercsoportok koncertáló vagy szólisztikus jellegű kezelésmódja magyarázza. A »virtuóz« hangszerkezelés például az első tétel kidolgozásának fugato-szakaszaiban jelenik meg (rézfúvó hangszerek), vagy a zárótétel főtémájának »perpetuum mobile«-szerű futamaiban (vonósok) és különösen a második tételben, ahol a hangszerek mindig párosával jelennek meg egymást követően, briliáns passzázsokkal.”
Műsor:
Bartók Béla: Erdélyi táncok
Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekar
Vezényel: Medveczky Ádám
Bartók Béla: Cantata Profana
Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekar
Nemzeti Énekkar (Karigazgató: Antal Mátyás)
Közreműködnek: Kiss B. Atilla, Alexandru Agache (ének)
Vezényel: Medveczky Ádám
Bartók Béla: III. zongoraverseny
Közreműködik: Farkas Gábor
Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekar
Vezényel: Medveczky Ádám
Bartók Béla: Concerto
Zuglói Filharmónia – Szent István Király Szimfonikus Zenekar
Vezényel: Záborszky Kálmán
Szervező: Magyar Művészeti Akadémia Zeneművészeti Tagozata
További információ és jegyvásárlás ITT!