Több mint egy évezreden keresztül a Földközi-tenger mélyén hevert az a három monumentális ókori egyiptomi szobor, amelyet az Arab Világ Intézetében állítottak fel a hét végén Párizsban.
Ozírisz és Ízisz egyiptomi istenségek hat méter magas, 4-5 tonnát nyomó gránitszobrát, valamint az ugyancsak 6 méter magas, de csaknem 16 tonnás sztélét (feliratos álló kőtábla) Franck Goddio francia búvárrégész fedezte fel Hérakleion-Tonisz és Kanopusz elsüllyedt városokban a mai Alexandria közelében. E városok a 8. században kerültek víz alá kataklizmaszerű természeti csapások, főleg földrengések sorozatának következményeként, tenger alatti romjaikat 2000-ben, illetve 1997-ben találta meg Goddio és kutatócsapata.A három város csak görög tragédiákból, útleírásokból és legendákból volt ismert egészen addig, amíg Franck Goddio és csapata évekig tartó kutatás eredményeként meg nem találta ezeket 6-9 méteres mélységben a víz alatt.
A három óriási szobrot azért tették közszemlére, hogy kedvet csináljanak a Goddio által felfedezett ősi kincsekből szeptember 8-án nyíló, Ozírisz: Az elsüllyedt Egyiptom rejtélyei című kiállításhoz. A csaknem 300 régészeti leletet az Alexandriai Tengerészeti Múzeum adta kölcsön a párizsi tárlathoz, közülük sok első alkalommal látható Egyiptomon kívül.
Forrás: Hirado.hu