Molnár Piroska kapja idén a Színházi Kritikusok Céhének életműdíját. Az elismerést a Színikritikusok Díjának átadó ünnepségén, a Trafó - Kortárs Művészetek Házában, szeptember 20-án veheti át a színművész.
A Színházi Kritikusok Céhe ötödik alkalommal adja át életműdíját. A Színikritikusok Díja tizenöt kategóriájával ellentétben itt nincsenek jelöltek, a szakmai szervezet tagjai többfordulós szavazással döntenek arról, ki kapja az elismerést - olvasható a szervezők MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.Az életműdíjat először 2011-ben adták át a kritikusok Törőcsik Marinak. 2012-ben Senkálszky Endre kolozsvári színművész, 2013-ban Zsámbéki Gábor rendező, 2014-ben Fodor Tamás színművész, rendező, színházigazgató kapta az elismerést.
Molnár Piroska 1968-ban végzett a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, majd a Szegedi Nemzeti Színházhoz szerződött. 1971 és 1978 között a kaposvári Csiky Gergely Színházban, ezt követően 1982-ig a Nemzeti Színházban játszott. A Katona József Színház alapító tagja. 1984-ben visszatért Kaposvárra, 2002 és 2013 között a Nemzeti Színházban volt tag, azóta a Thália Színház művésze. Rendszeresen fellép vendégként is, jól ismeri őt többek között a Budapesti Operettszínház, a Kőszegi Várszínház, a Szegedi Szabadtéri Játékok közönsége. Számtalan magyar tévéjátékban és filmben nyújtott emlékezetes alakítást.
A legfiatalabb színészgenerációt a Színház- és Filmművészeti Egyetem tanáraként oktatja. Számos kitüntetéssel, díjjal ismerték el munkáját, a nemzet színésze, Kossuth- és Jászai Mari-díjas, érdemes és kiváló művész, a Halhatatlanok Társulatának tagja, Prima Primissima díjas és elnyerte a Színikritikusok Díját is. 2010-ben díjat alapított a Csiky Gergely drámájából kölcsönzött Nagymama névvel a legígéretesebb kaposvári fiatal női és férfi színész számára.
A Színházi Kritikusok Céhe idén 35. alkalommal adja át az előző évad legkiemelkedőbb színházi teljesítményeit elismerő Színikritikusok Díját. A céhtagok legalább évi kilencven premier megtekintése után voksolhatnak. A tizenöt kategória mindegyikében a három legjobb szerepel, a nyertesek nevét szeptember 20-án a Trafóban hirdetik ki.
A Színikritikusok Díjára a legtöbb jelölést, összesen tizenkettőt a Katona József Színház szerezte, míg az Örkény István Színház hat, a Nemzeti Színház négy, a szombathelyi Weöres Sándor Színház három jelölést kapott. A jelöltek között két vidéki és két határon túli magyar alkotót, illetve előadást található.
Több jelölést kaptak a Vígszínház, a Szputnyik Hajózási Társaság, az Újvidéki Színház, a Budapest Bábszínház, a Stúdió K Színház, valamint a k2 Színház és a Szkéné Színház produkciói, illetve alkotói. A jelöltek között szerepel a tatabányai Jászai Mari Színház, Népház, a Kolibri Színház, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház Tompa Miklós Társulata és a Radnóti Miklós Színház produkciója, illetve alkotója. A kritikusok különdíjra jelölték a KOMA Blokkoló című projektjét.
A díj idei várományosai között található Lázár Kati (az Orlai Produkciós Iroda Kripli Mari című előadásában nyújtott alakításáért), Friedenthal Zoltán (a Pintér Béla és Társulata és az Átrium Film-Színház koprodukciójában készült BÁRKIBÁRMIKOR című előadásban nyújtott alakításáért). A kritikusok jelölték ifj. Vidnyánszky Attilát, a Színház- és Filmművészeti Egyetem hallgatóját a legígéretesebb pályakezdők között.
A díjátadó ünnepség közönség számára is nyilvános.
Forrás: MTI