Október 2. és 18. között rendezik meg a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivált. A programsorozat olyan világsztárokat lát vendégül, mint a Radiohead frontembere, a Pink Martini, Szergej Krilov és a Philippe Sire Társulat.
A Fesztivál – amely idén is a Müpa, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ, továbbá a Magyar Turizmus Zrt. közös szervezésében valósul meg – 17 napja alatt számos program várja az érdeklődőket több tucat helyszínen: a Müpa, a Zeneakadémia, a Bálna Budapest, a Budapest Music Center, a Budapest Jazz Club, a Pesti Vigadó, a Trafó Kortárs Művészetek Háza, a Várkert Bazár, az A38 Hajó, az Akvárium Klub és a fővárosi galériák és színházak mellett a köztereken is felbukkan a kortárs művészet.
Az idei évtől kezdve a fesztivál minden évben kiemelt figyelmet szentel a magyar zenetörténet meghatározó szereplőjének, Bartók Bélának. A CAFe Bartók-tematikája mostantól rendszeresen megidézi a XX. század világhírű magyar komponistájának életművét, alkotásain és inspirációin keresztül élő kapcsolatot teremtve korunkkal. A 2016-os Bartók-év felvezető eseményeként a Fesztivál több programja is szorosan kapcsolódik Bartókhoz és örökségéhez. A szerző előtt tisztelegve állította össze műsorát közös koncertjére többek között a Söndörgő együttes a Kelemen Kvartettel, vagy a Magyar Nemzeti Táncegyüttes és a Budafoki Dohnányi Zenekar. De Bartók balkáni utazásaihoz nyúlt inspirációért Agócs Gergely is Túlparton - Gyökerek és szárnyak című előadásához, a balkáni ritmusok ihlették a New York Gyspsy All Stars és a Fanfare Ciocarlia muzsikáját, és Jojo Mayer és Lajkó Félix közös koncertjét is. A mester szerzeményei felcsendülnek Bogányi Bence, Bogányi Gergely és a Münchener Kammerorchester, illetve a Magyar Rádió Énekkarának koncertjein is. Az Új Magyar Zenei Fórum 2015-ös zeneszerzőversenyének fő tematikája is Bartók köré épül.
A fesztivál másik kiemelt szerzője az idén 80. születésnapját ünneplő Arvo Pärt. A modern európai egyházzene megteremtésében oszlopos szerepet vállaló észt komponista műveit honfitársai és pályájának legavatottabb ismerői tolmácsolják. Budapestre érkezik Tõnu Kaljuste vezényletével az Észt Filharmónia Kórusa és a Tallinni Kamarazenekar, valamint Szergej Krilov és a Litván Kamarazenekar is. A tavalyi évhez hasonlóan, idén is csatlakozik a fesztiválhoz társrendezvényként Kelet-Közép-Európa régióvezető művészeti vására, az Art Market Budapest.
Az operarajongók a bécsi bemutató után pár héttel először Budapesten láthatják a Neue Oper Wien és a Müpa legújabb koprodukcióját, Sosztakovics Az orr című pazar operaszatíráját. Az Óbudai Danubia Zenekar és a Proton Színház a CAFe-n mutatja be Mundruczó Kornél rendezését, a Schubert zenéjéből táplálkozó Winterreisét. A fesztiválon lesz látható Bella Máté legújabb darabja, A tavasz ébredése, és színpadra állítják Balassa Sándor negyedik operáját, a Kodolányi János drámája nyomán komponált Földindulást.
A leginnovatívabb kortárs művészek is a CAFe vendégei lesznek. A Pesti Vigadóba érkezik a kortárs zene elkötelezett híve, a francia Diotima Vonósnégyes, a Bálnában lép fel az Ensemble Geneamus (Bécs-Budapest), eljön többek közt a modern lengyel zene zászlóvivője, a Lutos³awski Quartet is. A könnyebb műfajok rajongóinak is szép számmal akadnak kihagyhatatlan koncertek a CAFe programjában. Jonny Greenwood és a London Contemporary Orchestra szólistáinak koncertjén a Radiohead frontemberének saját kompozíciói szólalnak majd meg. A latin zenét jazzel házasító Pink Martini és a gyspy-swing koronázatlan királyaiként számon tartott Django Lassi biztosan felpezsdítik majd a közönséget. A jazzrajongókat a műfaj egyik legtermékenyebb és legsokoldalúbb muzsikusa, David Murray és az Infinity Quartet várja, akik a rapper, költő, prédikátor Saul Williamsszel fognak össze egy estére.
A virtuóz énekhangjáról és lehengerlő kisugárzásáról ismert John Pizzarelli is megörvendezteti a BJC közönségét, míg az elektronikus hangzásokkal kísérletező Hauschka a Múm együttes finn dobosával, Samuli Kosminennel társul egy estére. Legújabb lemezének anyagával a sivatag varázslatos világába repíti majd a Bálna közönségét OUM, a Rájátszáson pedig a magyar irodalmi és zenei élet színe-java gyűlik össze egy egész estés örömzenélésre. Különleges összművészeti eseménynek ígérkezik az Orgonamátrix, amely során a hagyományos hangszerek és zenei eszközök a legújabb digitális technológiával szövetkeznek. A CAFe Budapesten mutatja be legújabb darabját, a Non Solust a Recirquel Újcirkusz Társulat, itt lesz PUSH című kétrészes darabjával a dán Black Box Dance Company, a Philippe Saire Társulat pedig a Black Out című, a térben különlegesen elrendezett produkciójával érkezik.
A zenei programok mellett számos kiállítás is várja az érdeklődőket: többek között a Ludwig Múzeum Ludwig Goes Pop tárlata, amely a pop art eddigi legnagyobb hazai bemutatója lesz olyan emblematikus alkotók műveivel, mint Jasper Johns, Roy Lichtenstein, Claes Oldenburg vagy Andy Warhol. Az érdeklődők megismerhetik „100 szóban Budapest”-et a Bálnában, amely a Magyar Festészet Napjának is otthona lesz.