Szeptember 12-én a Fonóval közös születésnapi rendezvényen kezdődik meg hivatalosan az idén 30 éves Artus évada. Szeptember 26-án és 27-én a nagysikerű Promenád c. mozgó előadást láthatjuk, október 9-én pedig a Cseppkánon c. premiert a Müpában.
Az Artus alkotóműhely, egyaránt jelenti a 2000 négyzetméteres elhagyatott gyárépületből kialakított Sztregova utcai Stúdiót, valamint az itt alkotó 30 művész interdiszciplináris kollektíváját. A Stúdió rendszeres programjai között szerepelnek az Artus társulat előadásai, képzőművészeti kiállítások, valamint vendégelőadások és kulturális események a társművészetek területéről. Az Artus Társulat 1985 óta működő független kortárs fizikai színház, működésük során több mint 50 előadást hoztak létre, melyeket 25 országban mutattak be. Az alkotó műhely ezen a héten szombaton ünnepli fennállásának 30. évét, a Fonó pedig 20. évfordulóját, amelynek keretében a Kapunyitási pánik összművészeti fesztivál programjaira várják az érdeklődőket a Sztregova utcába. A programsorozaton koncertek, kiállítás és közös tortázás is várja a közönséget. Este nyolctól a 2010-ben indult Kérész Művek előadása, a Régész művek tekinthető meg, melyben erre az egyetlen estére – a születésnap méltó megünnepléseként – a társulat alapító, volt és jelenlegi tagjai állnak össze és hozzák létre tiszavirág-életű kánonjukat.
Szeptember 26-án és 27-én a Promenád című mozgó előadással, majd október 9-én a Müpában egy izgalmas új produkció, a Cseppkánon bemutatójával várja a közönséget az Artus. A Promenád c. előadás nemrég tért haza egy hosszú hollandiai turnéról, az Artus és a Stereo Akt koprodukciója, melyben a nézők színházi utazás keretében, egy városban haladó buszról követik a valóság-díszletben játszódó történetet. Október 9-én Goda Gábor társulatának új bemutatóját a Cafe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében a Művészetek Palotája tűzi műsorra. Egy elhangolódott rozoga zongora, egy olvadó jégtömb, a csepegés, a sistergő gőz és a színpadot elárasztó eső kánonja hullámoznak együtt egy 17 tagú kórus hangáradatával. Az előadás egyik szellemi és egyben koreográfiai alapeleme a Tai Chi Chuan művészete. Az áramlás, a nyugalom, az ellentétes minőségek tiszta, éles szembefordítása és kiegyenlítése. A folyamatos jelenlét tudatállapota mozdulatban. Az előadás a Nemzeti Táncszínház programjaként valósul meg.
Az évad részletes programja:
szeptember 12. Kérész művek - ARTUS Stúdió Artus - Fonó születésnap keretében
szeptember 26-27. Promenád - FMK Artus - Stereo Akt produkció
október 9. Cseppkánon bemutató - MÜPA Artus - Nemzeti Táncszínház - Cafe Budapest produkció
november 5. Cseppkánon - MÜPA Artus - Nemzeti Táncszínház produkció
Kiállítások:
szeptember – Artus 30 / születésnapi kiállítás
szeptember – Desint Hét / a MOME hallgatóinak kiállítása
október – Király Gábor festőművész kiállítása
november – Bodóczky Antal kiállítása