A hollywoodi színész a képei eladásából befolyt bevétellel, valamint vonatjegyek vásárlásával segítette a menekülteket a Keleti pályaudvarnál található tranzitzónákban.
„Azért vagyok itt, hogy segítsem a humanitárius segítségnyújtást. Épp televíziós próbafelvételt készítettünk Budapesten, mikor a krízis berobbant az állomásokon. A válság első napjától itt vagyunk, és segítek vonatjegyek vásárlásával” – mondta el a színész a Humans of Transit Zone-nak, akik a helyszínen dolgozóktól megtudták, hogy arra is volt példa, hogy Billy egyszerre egy egész vonatnyi menekültnek vett jegyeket.
Múlt héten kiállítás nyílt Billy Zane festményeiből a budapesti Bródy Házban. A színész még az 1997-es Titanic mexikói forgatása idején kezdett el festeni, és azóta sem hagyott fel szenvedélyével. Képeinek egy része ide kattintva érhető el.
A Kőleves (Stone Soup) című tárlat képeit meg lehetett vásárolni, az így befolyt összeget a színész a Magyar Vöröskeresztnek ajánlotta fel, hogy segítse a szervezet menekültügyi tevékenységét. A kiállítás címét az ismert magyar népmese ihlette. A színész arra is fel szeretné hívni a figyelmet, hogy mindenki hozzájárulhat valamivel a fontos globális megoldást igénylő témához.
„Egy másik művészeti kezdeményezésbe is belefogtunk a pályaudvarnál. Pszichoszociális művészeti terápiát tartottunk az itt tartózkodó gyerekeknek, amellett, hogy a családok alapvető szükségleteit próbáltuk kielégíteni” – tette hozzá Billy Zane.
„A helyi segítségnyújtás mellett nem kerülheti el a figyelmem a válság globális mérete, ami Európára és a balkáni országokra hatalmas nyomást gyakorol”– írta a Brody Házban tartott kiállítás bevezetőjében Billy Zane. „Felvettem a kapcsolatot több nemzetközi segélyszervezettel is egy kiterjedtebb tevékenység érdekében, és kíváncsian várom az együttműködésünket.” Zane Chicagóban született görög származású szülők gyermekeként, eredeti családnevük Zanetakosz.
„Egy hónapig voltam Budapesten, holnap indulok tovább” – mondta a színész csütörtök este. „Elbűvölt Budapest és az itteni emberek. Igyekeztem egy kiegyensúlyozottabb képet továbbítani, és megmutatni nem csak azok emberségét, akik itt a segítséget kapják, hanem a magyar közösség nagylelkű tagjaiét is, akik a segítséget adják.”
A Humans of Transit Zone Facebook oldal múlt hét végén indult el, és több mint kétezer lájkolót szereztek az elmúlt pár nap alatt. A csapat a budapesti Tranzit Zónákban és környékükön tartózkodó emberek (menekültek, segítők) történeteit mutatja be fényképek és rövid interjúrészletek segítségével.