Nagyszabású közösségi projektet indított Gajcsi Blanka ékszerész, aki nem kevesebb, mint 1000 ezüst daru megformázását tűzte ki célul. A bevételből egy épülő gyermekhospice házat támogathatnak az adakozók.
Nemrég indult el Gajcsi Blanka egyedi ezüst ékszer jótékonysági projektje a Kickstarteren 1000wishes névvel. A pécsi ékszerész 1000 ezüst darut szeretne elkészíteni, az eladásából származó bevétellel az első Magyországon megépülő, európai szintű gyermekhospice ház, a Pillangó Ház felépülését támogatná.
A japán kultúrában a darumadár a teljesség és a jószerencse szimbóluma, mely az origami hagyományain keresztül öröklődik tovább évezredek óta. A hagyomány szerint ezer papírdaru meghajtogatásával juthatunk el vágyunk beteljesüléséig. Az ékszerész ahhoz szeretne hozzájárulni ezüst daruival, hogy megvalósulhasson a Szemem Fénye Alapítvány gyerekek gondozására szakosodó hospice háza Pécsett.
A kezdeményezést egy japán kislány története inspirálta:
"1945. augusztus 6-án az amerikai hadsereg atombombát dobot Hiroshimára, majd két nappal később Nagaszaki is erre a sorsra jutott. A két városban becslések szerint több mint kétszázezren haltak meg. Közöttük volt Szadakó, egy 12 éves kislány, akinek alakja mára a béke szimbólumává emelkedet. Az orvosok leukémiát állapítottak meg nála, amely az atombomba utóhatásaként jelentkezett. A kórházban egyik barátnője egy ősi japán legendát mesélt Szadakónak, miszerint aki ezer darumadarat hajtogat, annak valóra válik egy kívánsága. Szadakó élni akart. A papírhajtogatást a kórházi kezelés nyolc hónapja alatt egy napra sem hagyta abba. Mindvégig hitte az életet. Halála napjáig, 1955. október 25-ig 644 darumadarat sikerült elkészítenie. Az ezer darabhoz még hiányzó darumadarakat barátai készítették el és helyezték mellé a sírjába. Szadakó személye előbb Japánban, majd később világszerte békeszimbólummá emelkedett. országos gyűjtést indítottak egy olyan szoborpark felállítására, amely Szadakó és minden, az atombomba pusztításának áldozatul esett kisgyerek emlékét őrzi."