2015. október 15. és 31. között rendezik meg Budapesten az ország egyik legsokoldalúbb vizuális művészeti fesztiválját. A 3 fő helyszínen zajló Art Moments idén az „Art AroundUs” szlogen köré szerveződik, kiállítói a Közel-Keletről, Európából és Magyarországról érkeznek.
A művészet körülvesz bennünket – a hétköznapjaink szerves része, ott van az utcán, az aluljáróban, a boltok polcain, az újságárusok standjain. Csak észre kell vennünk! Erre sarkall mindenkit az idén immáron nyolcadik alkalommal megrendezésre kerülő Art Moments. A Hybridart Management által életre hívott vizuális művészeti fesztivál mostanra az ország egyik legizgalmasabb kortárs művészeti eseményévé nőtte ki magát.
Az Art Moments idei programjainak célja egyrészt felhívni a figyelmet arra, hogy a művészet mennyire nélkülözhetetlen része az életünknek; másrészt újfajta nézőpontot, kulcsot adni a művészeti alkotások befogadásához, kiemelni azokat a vitrinek mögül és egészen közelről megmutatni.
A programsorozat központja a Várkert Bazár lesz. Itt láthatók azok az arab tematikájú kiállítások, amelyek a Hybridart nemzetközi művészeti csereprogramja, a Zenith Art Exchange keretein belül érkeznek Magyarországra. Az ART AROUND US –KUWAIT elnevezésű csoportos kiállításon öt kiváló kuvaiti fotóművész alkotásai kerülnek bemutatásra, a képek mindegyike a mindennapi élet művészi szépségű pillanatait örökíti meg. A másik arab vonatkozású tárlat, az ART AROUND US – DUBAI egy különleges válogatás a 12 éve Dubaiban élő és alkotó Richweisz Péter valamint az uralkodói család tagjának, őfelsége Sheikha Fatima Bint Hazzaal Nahyan képeiből.
A kiállítások másik fontos helyszíne a Kossuth utca 14-16. Itt nyílik meg az OUT THERE csoportos kiállítás, amely Európa különböző országaiban élő és alkotó magyar művészek munkáit mutatja be; valamint az ANTRÉ, amely válogatás a Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem művészeti hallgatóinak alkotásaiból. Szintén a Kossuth utca 14-16 ad otthont a Hybridart több évre visszanyúló sikeres "Cégér – Jó bornak tervezz címkét!" elnevezésű grafikai és designpályázatának döntős munkáiból összeállított CÉGÉR BEST OF 30 tárlatnak.
A minket körülvevő művészet talán legkézzelfoghatóbb és legkifejezőbb megnyilvánulásai a kültéri installációk lesznek. A Millenáris Parkban Németh Edina, az EdinasPaperInstallation megálmodója készít egy meglepő kültéri műalkotást: Millenáris emblematikus megcsavart hengerét díszíti fel újrahasznosított molinókkal. Mindeközben a Fővárosi Önkormányzat „Iskolakapun kívüli programjához” kapcsolódva négy osztálynyi budapesti középiskolás a város két különböző pontján hoz létre egy-egy izgalmas kültéri projektet: új ruhába öltöztetik a Millenáris Park fáit, illetve az Anker-közben készítenek egy nagyszabású, irodalmi témájú installációt. A 4in1 elnevezésű program során szemtanúi lehetünk, hogyan találkozik a kortárs fine art az underground művészettel. Október 17-én az URBAN TACTICS programon a Várkert Bazárban az érdeklődők valós időben láthatják, ahogyan a művészet megszületik. Európai és hazai művészek élő street art festést mutatnak be, ezzel a performansszalnyílik meg az Art Momentsstreet art galériája.
Az alábbi interjúban a kezdetekről és a jelenről Erdélyi Szabolcs, a projekt megálmodója beszélt.
Hogyan született meg az Art Moments ötlete?
Az egész fesztivál egy apró tárlattal kezdődött. Volt egy kávézónk az Olasz Kultúrintézetben, ahol rendszeresen szerveztünk pályakezdő művészek munkáiból kiállításokat. A munka során az összes fiatal ugyanarról a problémáról panaszkodott: nagyon szeretnének dolgozni, alkotni, bemutatkozni, de a nagy kereskedelmi galériák leginkább csak olyan művészekkel foglalkoznak, akik már ismertek. Ekkor jutott eszünkbe az, hogy a kávézóbeli ötletet kiterjesztve létrehozzunk egy olyan nagy visszhangot keltő eseményt, amely megjelenési lehetőséget ad a nagyon tehetséges fiatal fotósoknak, képzőművészeknek, iparművészeknek.
A kávézóból az Erzsébet téren és a városligeti csónakázótavon keresztül egészen a Várkert Bazárig vándorolt a rendezvény. Az évek során miként alakult az Art Moments sorsa?
Az első alkalommal 50 budapesti helyszínen közel 100 művész munkáját mutattuk be. A következő években már vidéki városokat is bevontunk, így lett mára állandó helyszínünk a debreceni MODEM és a pécsi Zsolnay Kulturális Negyed. Az Art Moments a kezdeti sokhelyszínes kiállításból egy budapesti központú, vidékre is elérő vizuális művészeti fesztivállá nőtte ki magát, amelyen a képzőművészet összekapcsolódott egyéb művészeti ágakkal – színházzal, zenével, filmmel. Tavaly egy rendkívül unikális helyen, a városligeti tavon építettük fel a 800 négyzetméteres kiállítóterünket, idén pedig a központi helyszínünk a Várkert Bazár lesz.
Állandóan alakul, vándorol, formálódik a rendezvény, de mégis érezhető az egységesség a programok mögött. Hogyan foglalható össze egyetlen mondatban az Art Moments küldetése?
Valóban, a helyszínek változnak, az alapvető célkitűzés azonban évről évre ugyanaz: kiemelni a kortárs művészetet az elefántcsonttornyából, a megszokott múzeumi környezetből, és valamiféle meglepő, szokatlan miliőben megmutatni, elérhetővé tenni minél szélesebb közönség számára.
Idén mi az esemény fő koncepciója?
Az idei program az „Art AroundUs” téma köré szerveződik, vagyis a köré a gondolat köré, hogy ha figyelmesen járunk a világban, észrevehetjük, hogy a művészet szinte mindenhol jelen van a hétköznapjainkban. Nézzünk csak körül! Mennyi izgalmas street art alkotás található Budapest-szerte! De művészet az aluljáróban vagy a Deák téren megszólaló utcazene is, műalkotás egy-egy jól sikerült plakát, magazincímlap, boros üveg címkéje, könyvborító, utcabútor. Az Art Moments ennek fényében olyan programokat szervez, amelyek a város szerves részévé váló művészeti alkotásokként igyekeznek felnyitni az emberek szemét. Az egyik legizgalmasabb ilyen esemény a Fővárosi Önkormányzattal együttműködve az „Iskolakapun kívül” program, amely során 120 diákkal az Anker-közben egy irodalmi kötődésű installációt fogunk készíteni. De lesz élő street art festés is a Várkert Bazárban, látványos kültéri papírinstalláció az EdinasPaperInstallation-nel, irodalmi és kultúrtörténeti budapesti séta és biciklitúra a MOL Bubival…szeretnénk megmutatni, hogy tényleg van művészet a galériák falain kívül is.
A Hybridart neve már évek óta ismert a nemzetközi képzőművészeti színtéren, különösen az Öböl-menti államokkal alakult ki szoros kapcsolat. Miért éppen az arab térséget választottátok, amikor elindítottátok a nemzetközi projektjeiteket?
Egyfelől mindig is megvolt a személyes kötődés, gyerekkoromban jó párszor volt alkalmam ellátogatni a térségbe, és ezek az utazások – ahogy a jelek mutatják – egész életemre meghatározó élmények voltak. Másfelől ez egy nagyon is tudatos üzleti döntés. 2013-bankettős céllal indítottuk el a Zenith Art Exchange elnevezésű nemzetközi művészeti csereprogramunkat: egyrészt szeretnénk a magyar fiatal képzőművészeket, designereket megismertetni külföldön, másrészt a magyar közönségnek megmutatni más nemzetek kultúráját. Az Öböl-menti régió egy egészen különleges terepet nyújt ehhez a cserekapcsolathoz. Hihetetlenül dinamikusan fejlődő, gazdag térség, amely nyitott a különleges, progresszív művészetre, és egyedülálló lehetőségeket nyújt fiatal bemutatkozni vágyó képző- és iparművészek számára.