Október 11-én, Budapesten látható az elmúlt évek legkiemelkedőbb kezdeményezése a Színezd át!, amely a nemzetiségi megértést, elfogadást, közös és egymás kultúrájának befogadását, ápolását célozza. Az ingyenes családi napot a Somnakaj c. gipsy musical zárja a Thália Színházban.
A Színezd át! civil kezdeményezés a nemzetiségek kultúráját, hagyományát, szokásait kívánja jobban megismertetni és ezáltal közelebb vinni a többségi társadalom tagjaihoz, az együtt és egymásért gondolkodás jegyében. A "Szinezd át" elnevezésű kampány és mottó megkövesedett gondolataink és látásmódunk felülbírálását, a világról alkotott képünk és értékítéletünk újragondolását kéri. „A családi napokon játékos formában próbáljuk szemlélteni a mindannyiunkban meglévő azonosságokat, az emberi együttműködések formáit. Kísérletet teszünk annak bemutatására, hogy együttélésünkben ne a konfliktusok legyenek a meghatározók, hanem úgy lássuk és láttassuk egymást, hogy mindennapi életünket is hassa át az együtt és egymásért gondolkodás. Célunk, hogy a gyerekek ne önállóan játszanak, ismerkedjenek egymással, párban vagy csapatban szerezzenek közös élményeket. A játékok mindegyike a bizalomra és együttműködésekre alapulnak.”
A programok között szerepel többek között: a "Szinezd át" fal festésétől, a közös meseírásig, a várépítésen át a közös éneklés és zenélésen keresztül a drámajátékokig sok érdekesség, amelyre ezúttal a Bálnába hívják a családokat, október 11-én!
A szintén október 11-én látható Somnakaj c. előadás a roma kultúrát magas művészi színvonalon, neves és elismert művészek közreműködésével mutatja be, példát mutat a roma és többségi társadalom tágjai közötti együttműködésre, mely képes lehet az előítéletek enyhítésére. A produkciót 2014-ben a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében mutatták be, azóta a nagy közönségsikernek köszönhetően már számos előadást ért meg országszerte; országos körútra indult.
A darab új megközelítésben folytatja életútját, színházi elemekkel és zenei betétekkel, valamint új szereplőkkel bővült. Müller Péter Sziámi jelen dramaturgiája hangsúlyt helyez az apa szerepére a darabban, akinek személyes drámája – saját karrierjének feladása – még jobban ráirányítja a figyelmet Somnakaj életútjában rejlő kérdésekre, miszerint lehet úgy kiteljesedni cigányként, hogy nem kell hozzá feladni a gyökereket és az identitást. Hegyi Árpád Jutocsa rendezésében a jeleneteket átszövi a humor, miközben drámai konfliktusok jelzik a nemzetiségek és a többségi társadalom egymástól eltérő szokásait, világnézetét.
A történet vonalvezetése mentén betekinthetünk a nemzetiségekre jellemző hagyományokba. A korábbiakban is számos neves előadóművészt felsorakoztató Somnakaj sztárszereposztását ezentúl Papadimitriu Athina, illetve Oláh Gergő gazdagítja. Az előadás koncert és színház, tánc és irodalom, tradicionális képzőművészet, hagyományőrzés és modern formák találkozása. Igazi cross over. Valóságos örömzene. A produkció életre hívásánál a legfőbb törekvés volt a roma kultúra bemutatása, mint a nemzeti és az európai kultúra része, illetve olyan magas művészi színvonalú kulturális élmény biztosítása, mely alkalmas lehet a diszkrimináció terén történő pozitív szemléletváltás beindítására a társadalomban. A darabot a romákra jellemző sokszínűség és kirobbanó érzelmi gazdagság jellemzi. A különböző kulturális közegekből, színterekről érkező alkotók és előadók jól tükrözik a roma kultúra sokszínűségét.
Az előadás a Thália Színházban lesz látható 19 órától!