Badits Marcell, vagyis Plakátfiú filmplakátokat gyűjt. Megszállottan. Gyűjteményének kiválogatott 170 darabjából kiállítás nyílt a BÁV Bécsi utca 3. alatti üzletében.
A plakátokat október 13-ig lehet megtekinteni, aznap árverésre kerülnek, így kedvenc filmplakátját bárki hazaviheti elérhető áron.
Mesélj magadról! Mivel foglalkozol a plakátfiúság mellett?
Fotós vagyok. Nyomdász az eredeti szakmám, de dolgoztam sokat vendéglátósként is. A legelső munkahelyem pedig pont a MAFILM volt, ahol díszleteket készítettem.
Honnan jött a filmplakátok szeretete? A filmeket is ennyire szereted? Láttad az összes filmet, aminek megvan a plakátja?
Az az igazság, hogy amikor én gyerek és tini voltam, ez volt a legelterjedtebb szórakozási forma. Mindig mozikba jártunk, sokszor még suli helyett is. Akkoriban egy plakát megszerzéséhez komoly protekcióra volt szükség: vagy egy sör a mozigépésznek, vagy komoly udvarlás a pénztáros hölgynél, vagy egy üzemi párttitkár papa kellett hozzá. Sajnos akkoriban se ez, se az nem volt, és az igazat megvallva, a filmeken kívül még a csajok érdekeltek. A plakátok kb. 10 éve lettek fontosak, akkor kezdtem másképp nézni őket és komolyabban gyűjteni. Szeretem a plakátot, mert nagyon tágak a határai mind méretben, mind grafikailag. Remek magyar grafikusok voltak és vannak, hihetetlen eredeti megoldásokkal. Van olyan film, amit többször is láttam, de van olyan, amire ha kötelező lenne, akkor se ülnék be, de ettől még a plakátja remek. Például ilyen a Halál magnószalagon érkezik. Az egyik kedvenc plakátom Darvas Árpádtól A Szaturnusz nem válaszol, de nem valószínű, hogy a film maradandó élményt tudna nyújtani, ha mostanában nézném. Azt szeretem a magyar plakátban, hogy mert elvonatkoztatni a filmtől; a grafikai profizmuson túl ez volt mindig is az erőssége
Mi alapján gyűjtöd a plakátokat - korszak, ország, műfaj, bármi?
Nekem nincs stílusbeli vagy műfaji behatárolódásom, csak az a fontos, hogy tetsszen. Így azt lehet mondani, hogy a saját ízlésem szerint gyűjtök. Azt megtanultam az évek alatt, hogy nem egyforma a hozzáállás, mindenkinek más tetszik. Van olyan plakát, amihez én csipesszel se nyúlnék hozzá, de egy másik gyűjtő isteníti. A 60-70 évek stílusát szeretem talán a legjobban, és a gyűjteményemnek is ez a legerősebb része. Nagyon szép dolgok keletkeztek ezekben az években. Hosszan lehetne sorolni az alkotókat Máté Andrástól Kemény Györgyig, Árendás Józseftől Felvidéki Andrásig - és természetesen a hölgyekről sem felejtkezhetünk meg: Sándor Margit, Tövisváry Olga, Zelenák Cresencia, Sóti Klára. Helényi Tibor, Görög Lajos, Muray Róbert, Darvas Árpád pedig mind élvonalbeli grafikusok, nemzetközi összehasonlításban is.
Mióta gyűjtöd a plakátokat és volt már kiállítás belőlük? Megtekinthetők-e vagy megvehetők-e nálad?
Komolyan 10 éve kezdtem el gyűjteni, de előtte is mindig volt egy-kettő a szobáim falán. Szeptember 28-án nyílt egy kiállítás a BÁV Bécsi utca 3. alatti üzletében, ahol közel 170 plakátom van kiállítva, összesen több mint 50 magyar grafikus munkái. Ezeket a BÁV október 13-i aukcióján meg is lehet majd vásárolni. Aki nem szeretne most venni, de szereti a plakátot és/vagy a filmeket, annak is mindenképpen érdemes eljönnie megnézni, mert nagyon régen nem volt ennyi filmplakát és alkotó egy helyen kiállítva. Volt tavaly egy kisebb kiállításom is a KUBIK-ban. Itt azokat a plakátokat lehetett megnézni, amik a legkedvesebb darabjaim, és amik jelenleg is kint lógnak a lakásunk falán. Az is volt a munkacíme, hogy a belső kör. Fontos lenne egy olyan forma, ami segítené ezt a fajta kereskedelmet. Bár bizonyos plakátoknál jól megjósolható, hogy mennyiért lehet eladni a piacon, de előfordul, hogy nagyobb a bizonytalansági tényező. Nem lehet biztosan tudni, hogy ki mikor érez majd olyan ingert, hogy nem tud tovább élni egy Louis de Funes plakát nélkül. Ha valaki magára ismert, most jöhet, mert Louis de Funes filmplakát kettő is lesz az árverésen, és nagyon normális árról indulnak. Úgyhogy, ha valaki egyedibb darabra vágyik, mint, amit a svéd lakberendezési áruházban árulnak, érdemes elnéznie a 13-i aukcióra.
Honnan jött az árverés ötlete? Miért a BÁV?
Sokszor gondolkodtam már rajta, de egyedül nem mertem belevágni. Egy ilyen aukció megszervezése több mint egy emberes munka. A BÁV keresett meg, mert fontosnak tartják, hogy erre a piacra is kilépjenek. Náluk jelenleg is 3-4 ember dolgozik ezen a közös aukción. Nagyon pozitív és elképesztően professzionális a hozzáállásuk, amiért nagyon hálás vagyok, mint ahogy azért is, hogy felkarolták ezt a művészeti ágat. Szerencsés az is, hogy mindenben próbáltunk egyfelé haladni. Remélem, ez meghozza majd a gyümölcsét. Hiszen nem csak a haszonszerzés a cél, - természetesen fontos, mert abból él a BÁV - de egy komolyabb festménnyel sokkal kevesebb munka van és nagyobb haszon, mint ezzel a 170 filmplakáttal. Én személy szerint annak örülnék, ha mind elkelne, és nem azért, mert fontos lenne a pénz, ami befolyik az árverésen. Az nagyon jó volna, ha mindnek lenne új lakása és gazdája, aki szereti és nagy becsben tartja majd, mert fontosak és értékesek ezek a plakátok. Nagyon büszkének kellene lennünk, hogy ilyen tehetséges magyar grafikusok voltak és vannak köztünk.
A kiállítás megtekinthető október 13-ig a BÁV Bécsi utca 3. alatti üzletében. Az aukcióra október 13-án, kedden 17:00 órai kezdettel kerül sor.