Szerinted odamenne valaki hozzád, ha összerogynál az utcán? Tízből nyolc magyar gondolja azt, hogy hozzá nem menne oda senki.
Nyáry Krisztián a Hősök Tere 2. Nemzetközi Heroikon konferencián október elsején arról is beszélt, hogy ugyanennyien gondolják magukról azt, hogy ők bezzeg segítenének másokon.
De mi ez a Hősök Tere Kezdeményezés?
A Hősök Terét a világon ma élő leghíresebb szociálpszichológus, Zimbardo alapította, a hazai bevezetésében meghatározó szerepet játszott Halácsy Péter, a Prezi társalapítója. Zimbardo karrierje eredetileg „gonoszságkutatóként” robbant be. 1971-ben a Stanfordi Egyetemen végzett hírhedt, etikailag vitatott börtönszimulációs kísérlete nyomán arra a következtetésre jutott, hogy a résztvevők belső személyiségi adottságaival ellentétben az adott szituáció az, ami meghatározza viselkedésüket. A kísérlet részleteit és a témában összegyűjtött tapasztalatait a neves szociálpszichológus a Lucifer-hatás: Hogyan és miért válnak az emberek gonosszá? című könyvében összegzi. A világ 10 leghíresebb kísérlete között számon tartott projekt mindmáig sokat foglalkoztat. Az igaz történetet feldolgozó filmet Amerikában most nyáron mutatták be, hazai premierje a jövő hónapban várható.
The Stanford Prison Experiment bemutatója Ezra Miller Thriller Movie (2015)
Az emberi gonoszságot vizsgáló kutatásokkal kapcsolatban a mindig humoros professzor egy interjúban némi öniróniával azt nyilatkozta, hogy azért váltott a gonoszság témájáról, mert a "gonoszság már teljesen átjárta", így az elmúlt években már leginkább arra koncentrál, hogyan hozható ki a legjobban a jó az emberi természetből. Az eddigi, elsősorban gondolatokat és az érzéseket vizsgáló pszichológiai irányzatokkal eltérően, ő a tetteket helyezi középpontba. Mottója, amely a Hősök Tere Kezdeményezés szlogenjévé vált: „Az vagy, amit teszel!” Abban szeretnének segíteni, hogy a hétköznapi emberek hétköznapi hősökké váljanak, hogy elsajátítsák azokat a képességeket, amelyek segítségével megváltoztathatják a világunkat. Tudományosan igazolt, gyakorlatias programokon keresztül szeretnék elérni, hogy felismerjük azokat a helyzeteket, amelyekben segítséget nyújthatunk másoknak, amelyeken változtathatunk, s emellett céljuk az is, hogy érzékenyebbé váljunk az ilyen helyzetek iránt. Ehhez nem riadnak vissza attól sem, hogy az utcára kifeküdjenek hajléktalannak álcázva magukat, ugyanakkor az üzleti szférát sem hagyják ki a hősképzésből és iskolákba is elmennek, tanárokat is képzenek oktatási projektekre. A fiatalokat a veterán sztárszociológus a legfontosabb célcsoportnak tartja, mivel abban hisz, hogy az oktatás kulcs a sikerhez. Ezt saját bőrén is megtapasztalta a New York-i gettóból a Stanfordi Egyetemig jutott szicíliai gyökerekkel rendelkező professzor: „A hősiesség a gonosz ellenszere ... A gyereknek azt kell gondolnia, hogy ő egy hős, aki arra vár, hogy a megfelelő szituációba kerüljön, és hősiesen cselekedjen”.
A hazai kezdeményezéshez nagykövetként számos közéleti személyiség is felsorakozott, akik inspirációként is teljesítették a 30 Napos Hősök Tere Kihívást. A Punnany Massif például megírta a Hétköznapi Hősök című dalt, majd elárverezte a klipben (amit már majdnem 4 millióan láttak) szereplő óriási hangszereket és az így befolyt összeget rászoruló gyermekeknek adományozta.
A Punnany Massif megírta a Hétköznapi Hősök című dalt
A nagykövetek közül többek között Harcsa Veronika és Nyáry Krisztián is szerepelt a Kezdeményezés október elsején megrendezett 2. nemzetközi konferenciáján. A rendkívül széles repertoárt felvonultató programban a rögtönzött Harcsa Veronika mini-koncerten és Nyáry Krisztián írón kívül hallhattuk még a Sharif nevet felvett Horthy unokának a szónoklatát, táncot lejthettünk Zimbardo-val, Al Ghaoui Hesnával és az egész nézőtérrel egy Diana Ross dalra; részt vehettünk egy fogpiszkálós logikai játékban; megszívlelhettük egy bencés szerzetes igehirdetését, a világhírű magyar trash-metál banda frontemberének, Farkas Zolinak (Ektomorf) és Gerendai Károlynak (Sziget), valamint Havasi Zoltánnak (Budapest Bike Maffia) vallomásait és buzdításait is; hírneves stanfordi, bostoni egyetemi oktatók Prezi-ben nyomott prezentációi sem maradhattak ki a sorból...
És ha mindez (és még sok más) nem lenne elég egyetlen napra, akkor ne feledkezzünk el a 82 évesen is energikus, szociálpszichológus előadásáról. Zimbardo nem spórolta össze: összefoglalta 10 lépésben, hogy hogyan válhatunk hősökké, majd az időhöz fűződő viszonyunk bemutatásán túl, bátorított a pozitív devianciára, értelmezte a szituációs érzékenységet és a végén aktuális társadalmi kérdésekre is kitért. A szervezőkkel úgy gondolták, hogy az elmúlt hetek eseményei minden eddiginél aktuálisabbá teszik ezt a témát, amit még nem is sejtettek az előkészületekkor. Zimbardo, aki maga is bevándorlók unokája úgy véli, hogy Amerika ereje sokféleségében rejlik. A világhírű professzor szerint fontos lenne, hogy Európa és Magyarország is eltanulja ezt az Egyesült Államoktól. Mindenestre a kezdeményezés és maga konferencia is erre remek példa. Eddigi kampányukkal saját mérésük szerint a magyar lakosság 40 százalékát érték el.
Bereczki Enikő