...például az, hogy nagyobb rangja legyen a népzeneoktatásnak Magyarországon - mesélte nekünk adott utolsó interjújában Kobzos Kiss Tamás.
A Kossuth-, Liszt-, Magyar Örökség és Prima-díjas, Magyar Köztársasági Arany Érdemkereszttel kitüntetett Kobzos Kiss Tamás 65 évesen, 2015. november 8-án, hosszú betegség után hunyt el. Énekes és hangszeres előadóművészként leginkább a magyar régizene, az európai középkori énekes zene, a török énekmondók (azaz ásikok) zenéje, a magyar népzene, valamint a kortárs zene – pl. Szabados György művei – területén alkotott. Európai viszonylatban is az egyik legkiemelkedőbb előadója volt a középkori provence-i trubadúr-énekeknek. Újjáélesztette a XVI. századi magyar énekkincset (Tinódi, Balassi, protestáns zsoltárok, históriás énekek). Kutatásai eredményeként Csokonai-dalokat jelentetett meg, továbbá XX. századi magyar verseket is megzenésített. Énekét különböző hangszerekkel – főként lanttal, kobozzal, sazzal (azaz török lanttal), tekerővel – kísérte. A „népzene nagykövetének”, énekmondónak, a régi zene és a török zene elkötelezett tolmácsolójának művészetét számos felvétel őrzi.
Kobzos Kiss Tamás az ugyancsak Prima díjjal kitüntetett Óbudai Népzenei Iskolának 1986 óta tanára, 1991 óta pedig igazgatója volt. 2013-ban a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjának, 2014-ben a Népművészeti Tagozat vezetőjének választották.