Tegnap este rendkívüli koncertet adott az Etnofon Zenei Társulás a Zeneakadémián. A Makovecz Imre születésének 80. évfordulója alkalmából megrendezett díszelőadás egyben a Héttorony Fesztivál záróeseménye is volt.
A műsor első felében a világhírű építész egyik kedvence, Arvo Pärt észt kortárs zeneszerző Lamentate című műve szólalt meg. Ezt követően Kiss Ferenc állandó zenekarával, az Etnofon Zenei Társulással adta elő A Holdudvarház dalai című szerzeményét, szimfonikus hangszerelésben, a Zuglói Filharmóniával és a Szent István Király Szimfonikus Zenekarral közösen. A karmester Makovecz Pál, Makovecz Imre fia volt, a szimfonikus átiratot Vedres Csaba készítette – nevük az After Crying zenekarral vált ismertté. Az Etnofon erre az alkalomra Ágoston Bélával Szabó Zoltánnal és Szabó Danival egészült ki, a Kiss Ferencnél elmaradhatatlan női szólamokat ezúttal Szvorák Katalin, Bognár Szilvia és Horváti Kata énekelték. A billentyűs és húros hangszereket Küttel Dávid, a fúvósokat Szokolay Dongó Balázs, az ütősöket Babos Károly szólaltatta meg, a basszusért Huszár Mihály felelt.
Kiss Ferenc az egyik legfontosabb kortárs dalszerzőnk, kesergői és verbunkjai voltaképpen jó értelemben vett slágerek, amik most méltó otthonra találtak a Zeneakadémián.
A klasszikus zenei hangszerelés finom harmóniát alkotott a népzenei motívumokkal és Kiss lírai, de erős szövegeivel. A közönség hosszú percekig tartó tapssal jutalmazta az Etnofon és a szimfonikusok produkcióját.
Az este folyamán, először adták át a Makovecz Imre-díjat, melyet az építész emlékére a Kós Károly Egyesülés, a Magyar Művészeti Akadémia és a Makovecz Imre Alapítvány közösen közösen hozott létre. A díjat Kiss Ferencnek ítélték oda, az indoklás szerint azért, mert „Makovecz Imre országépítő szellemében kitartással műveli és ápolja a Kárpát-medence magyarságának kultúráját és a szomszédainkkal való együttélés minden megragadható formáját.”
Kiss Ferenc minden bizonnyal nem csak „hangépítészi” munkásságáért kapta az elismerést, hisz ő a Makovecz munkái köré fonódó Héttorony Fesztivál ötletgazdája és egyik kivitelezője, és ő írta 1992-ben a sevillai világkiállítás Makovecz pavilonjához megírt tematikus programzenét is.
Az eseményen ott volt Orbán Viktor miniszterelnök is.