Úgy tűnik rajzolni azért szabad. Sőt, a Rijksmuseumban kifejezetten ajánlott.
A világ egyik leghíresebb gyűjteménye, a Rijksmuseum is felismerte az emberiséget sújtó egyik legelkeserítőbb problémát: azt, hogy nem bírjuk megélni a pillanatot, ehelyett annak megörökítésével vagyunk elfoglalva. Nem tudjuk élvezni gyermekünk első iskolai fellépését, a családi ünnepeket, vagy a reggeli csésze kávét, mert minden energiánkat leköti annak digitális rögzítése, és virtuális megosztása.
Ez fokozottan érvényes akkor, amikor valóban valami lélegzetelállítóval kerülünk szembe, például Rembrandt Éjszakai őrjáratával. Hiába létezik róla sok ezer technikailag tökéletes reprodukció, látogatók ezrei tartják életbevágóan fontosnak, hogy telefonjaikkal kalimpálnak a festmény előtt – ahelyett, hogy vennék a fáradtságot, és alaposan megnéznék, befogadnák a képet.
Ebből lett elege a Rijksmuseumnak. Az épület bejárata fölé egy fotózni tilos piktogramot, és egy itt rajzolni (kell) feliratot helyeztek el, az önirónia kedvéért hasthtaggel, (#) amely köztudottan a közösségi média címkézési kultúrájára utal.
A múzeum rendszeresen tart rajzolós hétvégéket, amikor a turistákat vázlatfüzettel és ceruzákkal látják el, sőt, még modelleket is szerveznek az amatőr művészek számára.
A múzeum szerint a látogatóknak nincs szükségük különösebb kézügyességre vagy rajztudásra ahhoz, hogy elkészítsék vázlataikat, mivel ezek nem azt a célt szolgálják, hogy másolat készüljön az adott műről, hanem hogy segítsen feleleveníteni a befogadás pillanatát.
Talán a kezdeményezés elég népszerűvé válik ahhoz, hogy ne csak a múzeum falai közt, de a mindennapokban is teret hódítson, és a szelfik helyét átvegyék az önarcképek.