Ismét eladósodott az olasz üzletember, ezúttal Székesfehérváron. De már biztos, hogy megint megússza a fájdalmas beavatkozást.
Február 13-án egy igazi szenvedélyes történet premierjére kerül sor a székesfehérvári Vörösmarty Színházban: Gáspár Sándor és László Zsolt főszereplésével mutatják be A velencei kalmárt, Bagó Bertalan rendezésében. Az előadás időtálló kérdéseket feszeget: megbízhatunk-e a törvényekben, a nőkben, a pénzben, az emberi kapcsolatokban vagy az ígért szóban?
A darab egy kínzó uzsorakölcsön és egy sikeres lánykérés története. Antonio, a velencei gazdag kalmár anyagi támogatásával Bassanio, velencei nemes úr meghódítja Portia, belmonti kastély fiatal úrnőjének a szívét. Antonio, Shylocktól, az uzsorás zsidótól kér kölcsön, mivel az árukkal gazdagon megrakott hajói még nem érkeztek meg Velence kikötőjébe. Azonban a tenger elnyeli a hajókat, és Antonió egyik pillanatról a másikra koldusszegénnyé lesz. Shylock pedig ragaszkodik szóbeli szerződésük teljesüléséhez: egyfontnyi hús az adós testéből – ez a kölcsön ára.
A művet Nádasdy Ádám fordításában láthatjuk, a tanár úrral készült interjú itt olvasható.
„Benne van a levegőben, amit a darab felvet: a törvényhez, a joghoz, az idegenekhez való viszonyulás, és egy nagyon fontos kérdés: mi a határa a gyűlöletnek? Ez a mű minden olyan szenvedélyt felmutat, ami befolyásolja a mindennapi életünket.
Igyekszem az indokokat megkeresni, például, hogyan jut el egy ember odáig, hogy gyűlöletből ki akarjon vágni egyfontnyi húst a másik emberből. Ez annyira erős gesztus, hogy nem szabad átsiklani fölötte, hiszen valaminek a következményeképp akar ekképp cselekedni – de ez nem egyenlő a gonoszsággal. Ha az embert kirekesztik, akkor képes elmenni a végsőkig. Nem szabad önmagában az eredményt megítélni, az okokat kell megvizsgálni. Nagyon összetett mű, egy adott ponton már nem lehet tudni, ki gyűlöli a másikat jobban.”
Bagó Bertalan rendező
„A velencei kalmár főmotívuma a pénzhez való viszony. Szinte mindegyik szereplőt ez foglalkoztatja, és ez velőtrázóan aktuális ebben a kapitalista berendezkedésben; Shakespeare korától mind a mai napig ez egy mélyen az emberbe vágó probléma.”
László Zsolt
„A nagyszerű klasszikusok attól kiválóak, mert hordoznak magukban olyan problémákat, melyeket kortól függetlenül mindig kitermel a társadalom. A velencei kalmárban is lehet találni több ilyen aktualitást. Egy pédát kiragadva: a jog nem mindig azonos az igazsággal.”
Gáspár Sándor
„Ebben a látszólag vidám történetben az a szomorú, hogy a szereplők maguk sem tudják, mi a baj velük. Megdöbbentő, hogy Shakespeare milyen élesen és pontosan reflektált a korra, amelyben élt.”
Nagy Péter
Március 11-én a Budapestről érkező színházrajongók különbusszal utazhatnak, és egy pazar lakoma is várja őket az előadás után, amelyet a színészek társaságában költhetnek el. A különleges lehetőségről bővebb információt itt talál.