Mi az önismeret, a spirituális gyakorlás? Mindez hogyan emelheti életminőségünket, tudatosságunkat és hogyan járulhat hozzá boldogságunkhoz, szeretetünkhöz?
Március 18-án, pénteken, 19h-tól a Fővárosi Művelődési Ház színháztermében egy közérthető, de intenzív figyelmet igénylő, felemelő, s leginkább tudattágító, tanulságos beszélgetésre kerül sor a Szintézisestek programsorozatának tavaszi nyitányaként Kiss József Zsolttal és beszélgetőpartnereivel: Dr. Daubner Béla András pszichiáterrel, és Dr. Pressing Lajos pszichológus, buddhista pap, tanítóval, akik a téma sokak számára inspiráló és hiteles személyiségei.
Így vagy úgy, közvetlenül vagy kerülő úton, mi emberek a teljességet, a boldogságot keressük. A vélt vagy valós, ahhoz vezető úton pedig akár az örömöket is, ám legfőképp arra vagyunk hangolva, alapélményünk, vágyunk, hogy szeretetet adjunk és szeretve legyünk.
A kérdés már "csak" az, hogy mi is a szeretet, a boldogság önmagában? Egyáltalán leírható,elmével befogadható avagy átélhető?
Erre a választ, a megoldást az emberiség ősidők óta keresi – meglehet,olykor találja is –, s bizony mindez rendkívül viszonylagos. Egy ember tudatszintjétől, személyiségérettségétől, szocializációjától, és egy sor más dologtól függhet. A tapasztalat azt mutatja, hogy van abszolút etalon, vannak kozmikus, természeti, spirituális, Isteni törvények.
Manapság, amikor már nem is feltétlenül kultúrában élünk – amit közösen teremtettünk – hanem egy technikai, fogyasztói – sőt haladó, ezzel foglalkozó tudósok szerint – "élvezői civilizációban" amiben az egyén eléggé elszakadt a valódi természetétől és az anyatermészettől, az eligazodási pont kevesebb, bizonytalanabb és nehezebb a "fölkapcsolódás" az egyetemeshez.
Nem is csoda tehát, hogy olyan alapvető fogalmak e beszélgetés tárgya, amiről sokan úgy véljük, hisszük, tudjuk, hogy lényegesek az életünkben, közük van az általános humán értékek megéléséhez, univerzális erények megvalósításához, másképp szólva ahhoz, hogy emberként jól érezzük magunkat a bőrünkben. -S mindez pedig mire való s jó, ha nem arra, hogy törekedjünk meg is valósítani, élni azokat a hétköznapokban?
Aki mindezt tényleg, igazán érti, olyan ember sem lelhető föl tömegesen, aki pedig tudja és éli, talán még kevesebb...Ilyen emberekkel találkozhatnak, gondolkodhatnak együtt március 18-án, pénteken a téma iránt érdeklődők.
A vendéglátók szándéka a hallgatókat egy felemelő közösségi, szellemi,"lelki" élményhez juttatni, valamint az, hogy ki-ki amit időszerűen és szabadon képes mindebből befogadni, mindaz járuljon hozzá építően életéhez.
Szeretettel vár minden kedves érdeklődőt beszélgetőpartnereivel a Szintézisestek moderátora:
Kiss József Zsolt
szerkesztő-műsorvezető