Mit tud ez a lány, hogy mindent eldobnak érte a férfiak?
A Vörösmarty Színház a Budapesti Tavaszi Fesztivállal közösen ősbemutatóra készül: Robert Musil A rajongók című színművét Szikora János rendezi.
Robert Musilt prózaíróként tartja számon az irodalmi köztudat. Alapvető főművei csakugyan olyan prózai alkotások, mint a Törless iskolaévei és A tulajdonságok nélküli ember, de a teljes Musil-képhez hozzátartozik az a tény, hogy ez a prózaíró írt két drámát is, közülük A rajongók nemcsak egy kiérlelt, teljes értékű Musil-alkotás, hanem különleges, eredeti drámai mű is.
A rajongók most ősbemutató lesz Magyarországon Szikora János rendezésében, hiszen az országban eleddig soha nem játszották, noha 1993-ban megjelent Györffy Miklós fordításában.
„Egy új kor küszöbén állunk, mely kort a tudomány fogja irányítani vagy tönkretenni, mindenesetre uralma alatt tartani. A régi tragédiák kihalnak, és nem tudjuk, lesznek-e még újak, ha állatkísérletekben már ma be lehet injekciózni hímekbe a nőstény lelkét és fordítva. Aki ma nem tud integrált számítani vagy nem ura a kísérleti technikának, annak egyáltalán nem volna szabad lelki kérdésekről megnyilatkoznia.”
Robert Musil
A darab felszíni rétege intrika: egy házasságtörési história. A szereplők érzelmi-szellemi viszonyai, krízisei, a „vonzások és választások” valóságosak, legfeljebb a házasság intézménye jelent mást a „rajongás” értékrendje szerint, mint a polgári erkölcs számára.
A két főszereplő, Törőcsik Franciska és Lábodi Ádám a szerepükhöz, darabhoz való viszonyukról mesélt:
„A szereplők többek között arra keresik a választ, mi működteti a kapcsolataikat. Olykor meghatározhatatlan érzések, vonzódások, eszmék, és sokszor egyszerűn csak az érdekek. A darabban megjelenő alakok együtt nőttek fel, szinte testvéri kapcsolatban állnak. Az ő életükben is megjelennek a hagyományos társadalmi formák, például a házasság. De ezek az emberek nem tudják elfogadni a kötelező kereteket. Van egy ilyen mondat a szövegben: „szerelem az, ami egyáltalán nem létezik férfi és nő között mint önálló állapot.” Ez egy olyan kijelentés, ami ad is, meg nem is, van, akinek mond valamit, van, akinek nem. Annak örülnék, ha majd a nézők mernének nevetni is az alakok vívódásain.
A két főszereplő férfi megértette azt a gondolatot, ami a darabban is megjelenik, hogy az élet egy olyan egyenlet, amelyben vannak állandó tényezők, de ismeretlenek is, amiket be kell helyettesíteni bizonyos fogalmakkal – például vallás, szeretet, gyűlölet –, hogy tudjanak élni. Musil szereplői nem tudják elfogadni ezt, mert annál összetettebben gondolkodnak.
Maria az, aki leginkább igyekszik megfelelni a társadalmi elvárásoknak. De az őt körülvevő emberek, a rajongók folyamatosan megpróbálják kimozdítani, és kénytelen szembesülni azzal, hogy az egyenlete nem működik.” (Törőcsik Franciska)
„Thomas egy metszően okos ember, olyan, akivel nem jó vitázni, mert azt érzed, hogy minden állításodat meg tudja cáfolni. Egy adott ponton olyan helyzetbe kerül, hogy egynéhány gondolatát revideálnia kell és saját magán túl kell tekintenie. Egy önző emberről van szó, aki kinyilatkoztat, ex cathedra beszél, ami sokszor már rombolja a közvetlen környezetét anélkül, hogy ő maga ezt észrevenné. A felesége el is mondja egyszer, hogy fél tőle. Ez az ember megtörik a történet során, de közben mégis nyer valamit: az újrakezdés lehetőségét. Számomra nagyon fontos, hogy a darab felmutatja: lehetséges a változás, a változtatás. Hogy akár egy trauma kapcsán végre rálássunk az életünkre és bátran változtassunk rajta. Az ember hajlamos arra, hogy évekig dolgozzon egy kialakított életért, amibe egyszer csak belehelyezkedhet. Ha eljött ez a pont, már nem tűz ki új célokat, mert úgy érzi, egy élet talán kevés ahhoz, hogy minden vágyát megvalósíthassa, és benne ragad olyan dolgokban, amiktől már boldogtalan, de van annyira önző, hogy ezt magának is nehezen vallja be.” (Lábodi Ádám)
Robert Musil: A rajongók
fordította: Győrffi Miklós
Szereposztás:
Thomas
LÁBODI ÁDÁM
Maria, a felesége
TÖRŐCSIK FRANCISKA
Regine, Maria húga
VARGA LILI
Anselm
ANDRÁSSY MÁTÉ
Josef, Regine férje, egyetemi professzor
EGYED ATTILA
Stader, a Newton, Galilei & Stader detektíviroda tulajdonosa
KUNA KÁROLY
Mertens kisasszony
KERKAY RITA
Cselédlány
SOLTÉSZ RITA
Díszlettervező
SZIKORA JÁNOS
Jelmeztervező
ZOÓB KATI
Dramaturg
MORCSÁNYI GÉZA
Rendezőasszisztens
BISCHOF ILDIKÓ
Rendező
SZIKORA JÁNOS
Premier a budapesti Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorházban: 2016. április 14.
Bemutató a székesfehérvári Vörösmarty Színházban: 2016. április 23.