A szombati díjátadó ünnepséggel zárult a VIII. Kaposvári ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé, amelyen egy héten át az elmúlt két év legjobb hazai produkcióit láthatta a közönség.
A színházi nyelvek gazdagsága és inspiráló eszmecsere jellemezte az idei Biennálét – mondta Sándor L. István, színikritikus, az ASSITEJ elnökségi tagja a több mint negyven produkciót bemutató színházi találkozó záróünnepségén a Csiky Gergely Színházban, külön kiemelve Novák János, az ASSITEJ Magyar Központ elnökének, a Biennálé művészeti vezetőjének a fesztivál megszervezésében nyújtott egyedülálló érdemeit.
Az ország legnagyobb, immár nyolcadik alkalommal megrendezett gyermek- és ifjúsági színházi fesztiválján az elmúlt két évben Magyarországon bemutatott gyermek- és ifjúsági előadások, illetve színházi-nevelési programok vettek részt. A versenyprogramban szereplő 28 előadás mellett a Biennálé „Small Size - Performing Arts for Early Years” nemzetközi fókuszprogramjában a legkisebbeknek szóló hazai produkciókon kívül egy finn és két belga társulat mutatkozott be, valamint versenyen kívüli, kiemelt programokat is láthatott a közönség. A fesztivál kísérőrendezvényeiként filmvetítés, workshopok és szakmai viták, valamint a kaposvári BábSzínTér utcai programjai várták az érdeklődőket.
A versenyprogramban szereplő előadásokat szakmai zsűri értékelte: Takács Katalin Jászai Mari-díjas színművész, Érdemes Művész és Andai Katalin, Déryné-díjas színművész, az ASSITEJ elnökségi tagja elsősorban a gyermekszínházi előadásokért voltak felelősek, míg Horváth Péter József Attila-díjas író, rendező, a Kolibri Színház dramaturgja és Tóth Miklós színházi rendező az ifjúsági színházi előadásokat, Hegedűs Sándor tánckritikus, a Magyar Táncművészeti Főiskola tanára pedig a táncművészeti előadásokat kísérte kiemelt figyelemmel.
A zsűri a gyerekszínházi előadások közül az ASSITEJ Magyar Központ Üveghegy-díjával jutalmazta a Ciróka Bábszínház Lúdas Matyi című előadását, a legjobb ifjúsági színházi előadások közül pedig a Mentőcsónak Szociopoly című előadását.
Az ASSITEJ Magyar Központja a társszervező Csiky Gergely Színházzal közösen 2002 óta kétévente rendezi meg Kaposváron a gyermek- és ifjúsági színházak biennáléját. A szervezet munkájában részt vevők a hazájukban azért dolgoznak, hogy minden gyerek évente legalább egyszer eljusson színházba, vagy hozzájuk eljusson a színház.
A díjazottak
Budapest Főváros Önkormányzatának és Kaposvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának felajánlásával:
ASSITEJ MAGYAR KÖZPONT ÜVEGHEGY-DÍJ
A legjobb ifjúsági színházi előadásnak
Mentőcsónak: Szociopoly
Rendező: Fábián Gábor
ASSITEJ MAGYAR KÖZPONT ÜVEGHEGY-DÍJ
A legjobb gyerekszínházi előadásnak
Ciróka Bábszínház: Lúdas Matyi
Rendező: Vidovszky György
Budapest Főváros Önkormányzatának felajánlásával:
KOVÁCS ILDIKÓ-DÍJ
A legjobb gyerekelőadás rendezőjének
Rumi László
(Az égigérő fa – Mesebolt Bábszínház)
Fige Attila
(Hókirálynő – Budapest Bábszínház)
LENGYEL PÁL-DÍJ
A legjobb ifjúsági előadás rendezőjének
Hoffer Károly
(Az időnk rövid története – Vaskakas Bábszínház, ESZME)
Fándly Csaba
(Becsületbeli ügy – Csiky Gergely Színház)
KELETI ISTVÁN-DÍJ
Színészi díj ifjúsági színházi előadásban nyújtott teljesítményért
Simkó Katalin
(Soha senkinek – Nézőművészeti Kft.)
KOÓS IVÁN-DÍJ
gyerekszínházi előadás kiemelkedő alkotói teljesítményéért
Boráros Szilárd
(Az égig érő fa, A hideg szív, A Hős Miklós)
BÉKÉS PÁL-DÍJ
ifjúsági színházi előadás kiemelkedő alkotói teljesítményéért
Juhász Kata és Társulata
A ZSŰRI KÜLÖNDÍJA
A kutyafül, macskakő, egérút
című előadás alkotóinak
(Jászai Mari Színház, Tatabánya)
Az új nagyi
című előadás alkotóinak
(Vaskakas Bábszínház, Győr)
A Korngut-Kemény Alapítvány felajánlásával:
KEMÉNY HENRIK-DÍJ
Színészi díj gyerekszínházi előadásban nyújtott teljesítményért
Lehőcz Zsuzsanna
(A hideg szív, Az égigérő fa – Mesebolt Bábszínház)
Szívből gratulálunk a díjazottaknak és az összes résztvevőnek!