Senki sem tudta, hogy a halála után hova kerültek a maradványai.
Görög régészek Sartitól kb. 120 km-re a Halkidiki-félsziget területén, az ókori Sztageira városában rábukkantak Arisztotelész sírjára. A lelet megtalálását Kostas Sismanides régész jelentette be, az Arisztotelész halálának 2400 éves évfordulójára rendezett konferencián. Kostas már 1996-ban rábukkant a sírra, de 20 év kellett ahhoz, hogy kijelenthesse, minden jel arra utal, hogy ez biztosan a görög filozófus nyughelye. Arisztotelész sírjának feltárása az elmúlt 20 év talán legmeghatározóbb régészeti eseménye Görögországban.
Arisztotelész i.e. 384-ben született Sztageirában, majd Athénba költözött, hogy a kor legnevesebb filozófusának, Platónnak a tanítványa legyen. A leletek érdekessége, hogy a filozófust Khalkiszban érte a halál, így a régészek sokáig azon az állásponton voltak, hogy azon a területen van a sírhelye, mígnem Kostas Sismanides rámutatott, hogy feltételezhetően halálát követően hamvait egy bronz urnában visszaszállították szülőfalujába, ahol végső nyughelyre lelt.
Arisztotelész a modern természettudományok alapjait fektette le, munkáiban foglalkozott a filozófia, a metafizika, a logika, a szónoklattan és az irodalom - és a politikatudomány területével is. Mesterével Platónnal együtt, az európai filozófia egyik legmeghatározóbb alakja. Sajnos több műve is megsemmisült, de a megmaradtak közül máig meghatározók a Fizika, a Metafizika, az Etika, a Politika és a Poétika című munkái.
A Görögország északkeleti részén elterülő Szithonia-félsziget partvidékén fekvő Sarti, melynek közelében megtalálták a filozófus földi maradványait, festői szépságű település. Az egykori halászfalu, mely ma már főképp az idegenforgalmáról híres, Görögország egyik legtisztább tengerpartjával rendelkezik, mely a legtöbb szakaszon sekély, lassan mélyül, így ideális a kisgyerekkel érkezők számára. Sarti minden évben megkapja a „világoskék zászlót”, melyet csak legtisztább vizű területek érdemelnek ki, míg gyerekbarát strandját Görögország tíz legjobb strandja közé sorolják. Partja meglehetősen hosszú, mintegy 3 km hosszú, így a nyári csúcsforgalom alatt is kényelmes pihenést nyújt. Homokos strandja a vízi sportok szerelmeseinek is rengeteg lehetőséget kínál, legyen szó akár búvárkodásról, vízisíelésről, banánozásról vagy akár szörfözésről. A sportokban kifáradt turistákat rengeteg bár, étterem és taverna várja a part mentén, melyek az éjszaka beköszöntével megtelnek élettel.
A pusztán 2000 lakosú kisvárost elhagyva a környék is rengeteg látnivalókat nyújt. A 10 km-re található a mesebeli Kavourotripes (másnéven Narancspart), ahol az öböl szürke szikláiba egy különleges sellő alakot véstek. Akik szeretnék bebarangolni a zegzugos kis utcák keresztezte Narancspartot, azoknak érdemes robogót bérelni, amire a környéken számtalan lehetőség van.
Akik inkább a szervezett túrákat kedvelik, azok semmiképpen se ne hagyják ki az Athos-hegy körüli egy napos hajókirándulást. Az első célállomás Ormos Panagias egy félsziget, ahol számos több száz éves kolostor található. A különlegesen tiszta vizű tengeren élmény a hajókázás, hiszen szabad szemmel is jól látható a különleges élővilág. A szerencsésebbek akár egy-egy delfinnel is találkozhatnak.
A rovat támogatója az