A 456 ezer darabból álló gyűjtemény legértékesebb darabjai bukkantak fel.
A Kelet-Szlovákiai Múzeum ma az ország legnagyobb és legjelentősebb múzeumai közé tartozik. Gyűjteményében 456 652 db tárgyat őriz a természettudományok, régészet, néprajz, történelem és művészettörténet, éremtan, iparművészet világából és más területekről. A Pesti Vigadóban megrendezett „Kassai kincsek – válogatás a Kelet-Szlovákia Múzeum gyűjteményéből” c. kiállításon a legértékesebb darabok kerülnek bemutatásra, így a látogatók igazi kincseket láthatnak a különleges tárlaton.
A kassai Kelet-Szovákiai Múzeum 1872-ben alakult Felsőmagyarországi Múzeum-Egyletként, melyet a kultúra ápolása iránt fogékony kassai polgárok hívtak életre. A ma már nem látható Arany Csillaghoz címzett fogadó épületében nyílt meg 1876-ban a Felsőmagyarországi Múzeum első kiállítása.
1892-ben Kassa szabad királyi város úgy határozott, hogy az akkori Ferenc József téren egy önálló, reprezentatív épületet emel a múzeum számára. Az intézmény 1903-ban nyitotta meg kapuit a nyilvánosság előtt, az első tárlatot az akkori igazgató, Mihalik József állította össze. Három évvel később az intézmény a Felsőmagyarországi Rákóczi Múzeum nevet vette fel, mivel megbízatást kapott a fejedelem ereklyéinek és emléktárgyainak összegyűjtésére.
Az Osztrák–Magyar Monarchia felbomlását követően a múzeum gyűjteményének egy részét Budapestre „menekítették” a csehszlovák hadsereg elől. Az 1. csehszlovák köztársaság idején dr. Josef Polák állt az Állami Kelet-Szlovákiai Múzeum élén. Legjelentősebb eredményei közé tartozik a Krón Jenő grafikai és rajziskola létrehozása 1921-ben, a Kožuchovce-i (Körmös) fatemplom átszállítása és felállítása 1928-ban, illetve a több mint 200 olyan kiállítás megszervezése, amelyek középpontjában az európai grafikusművészet állt.
Az első bécsi döntést követően, 1938-ban Kassát Magyarországhoz csatolták. A Felsőmagyarországi Rákóczi Múzeum, főként Mihalik Sándor igazgató tevékeny hozzájárulásával számos épületet újított fel a városban a II. világháború idején – az Orbán-tornyot, a Miklós-börtönt és annak tárlatát, restaurálták a Hóhér-bástyát és megépült II. Rákóczi Ferenc törökországi, rodostói házának mása. Tevékenységének és pótolhatatlan gyűjteményének köszönhetően a Kelet-Szlovákiai Múzeum nem véletlenül tartozik az ország legnagyobb és legjelentősebb múzeumai közé tartozik.
A kiállítás július 3-ig látogatható a Pesti Vigadóban.