Mit keresett Gulácsy a múltban? Szerelmes, tragikus és heroikus történeteket, amelyekbe aztán saját magát helyezhette, hogy általuk színesebben élje meg a valóságot.
Július 22-től október 9-ig Gulácsy Lajos (1882-1932) életművének jellegzetes témáit és motívumait (kertek, a középkori, reneszánsz és rokokó jelenetek, a női portrék, szerepjátékos önarcképek és Na’Conxypan mesevilága) felvonultató tárlat látható a KOGART tihanyi kiállítóterében (KOGART Kiállítások Tihany), Gulácsy álmai címmel.
A csodagyerekként induló Gulácsy Lajos festészete művészi minőségét tekintve egyenrangú a századforduló két másik kiemelkedő művész-ikonjának, Rippl-Rónai Józsefnek és Csontváry Kosztka Tivadarnak művészetével, kvalitásához méltó elismerése azonban messze elmarad mind Rippl-Rónai, mind Csontváry recepciójától. A Gulácsy körül kialakuló kultusz is többnyire tragikus sorsából táplálkozik, nem pedig művészi értékeinek felismeréséből. Művészete valóban nehezen hozzáférhető, hiszen festményei nem adnak gyors élményeket - sokkal inkább igényelnek elmélyülést és érzékenységet.
Gulácsy pályája elején a szecessziós szimbolizmusból és a preraffaelita eszményekből merített: általuk fedezi fel menedékét és művészi életformájának legmegfelelőbb közegét, Itáliát, és ez az, ami jellegzetes, az eszményi nőalakokat középpontjába állító motívum- és témavilágát is kialakítja.
Gulácsy a múltat, a reneszánsz artisztikumát nem másolja hanem újrateremti, sőt újraéli. Olyannyira, hogy még e letűnt korszakok jelmezeit is szívesen magára öltötte. Szinte fetisisztikus rajongása a személyes történettel rendelkező tárgyak és helyszínek iránt mutatja meg a legjobban, hogy mit is keresett Gulácsy a múltban - elsősorban narratívát álmaihoz, szerelmes, tragikus és heroikus történeteket, amelyekbe aztán saját magát helyezhette, hogy általuk színesebben élje meg a valóságot.
A kiállításon a klasszikus művek (Don Juan kertje, Extázis, Szláv jósnő, Rokokó találkozás, Görög kert, Cadenabbia) mellett számos, kiállításon ritkán bemutatott darab (Spiritualista, Cogito ergo sum, Cselszövő) is látható.
További információ: www.kogarttihany.hu ; www.kogart.hu