Gondolt eg nagyot, szakállt növesztett, a fotója pedig bejárta a közösségi médiát. Fél éven belül menő modellügynökségek szerződtették Philippe Dumas-t. Interjú Párizs egyik leghipszterebb nagypapájával.
Mit gondol, huszonéves korában vagy akár a harmincas éveiben lehetett volna ennyire népszerű, mint most, hatvan évesen?
A népszerűségem a koromból adódik és részben ősz szakállamnak is köszönhetem. Egészen biztos, hogy 20-30 évesen nem lettem volna ennyire közkedvelt. Az emberekre éppen az gyakorolt nagy hatást, hogy 60 évesen kezdtem el a modellkedést, ami ritkaságszámba megy.
Egyedül vágott bele, vagy voltak támogatói?
Akkor döntöttem el, hogy modellkedni szeretnék, amikor körülbelül egy éve több statisztaszerepet is kaptam nagyobb mozifilmekben. Nem kértem ki senki véleményét erről, mivel biztosra vettem, hogy nem vennének komolyan. Csak a kezdeti sikerek után kezdtem el megemlíteni a környezetemnek, hogy ezzel is foglalkozom. Egy szó, mint száz, nem kértem tanácsot senkitől. Az igazság az, hogy 25 évig a filmiparban dolgoztam és tudtam, hogy mit csinálok.
Korábban nem keresték meg statiszta- vagy modellügynökségek?
Előfordult egy-egy forgatáson, hogy a rendező megkért, vállaljak el egy 2-3 szavas szerepet. Egy alkalommal pedig egy producer kijelentette, hogy amennyiben sokáig kell még várni a késésben lévő szereplőre, nekem kell beugranom. Konkrét megkeresést azonban nem kaptam.
A hirtelen jött népszerűséghez mit szólt a családja, barátai? Megdöbbentek?
Én voltam az, aki meglepődött, annyira váratlanul jött az egész. Úgy kezdődött, hogy egy Amerikában élő barátom, akit már évek óta nem láttam, küldött egy üzenetet azzal, hogy gyorsan nézzem meg a Reddit nevű közösségi oldalt, mert hatalmas felbolydulást okoztak a fotóim. Felmentem az oldalra, és a legnagyobb megrökönyödésemre azt láttam, hogy valaki – az én tudtomon kívül - felrakta a fotóimat is megosztotta ezzel a felirattal: „60 éves vagyok, nyugdíjas, és az álmom az, hogy modell lehessek. Mit gondoltok, megvan hozzá a tehetségem?” Néhány óra leforgása alatt százezrekhez jutottak el képeim. Beletelt egy kis időbe, míg környezetem feldolgozta a történteket, de aztán örültek a sikeremnek.
Ez azt jelenti, akkor, hogy korábban nem is álmodozott ilyesmiről?
Egyáltalán nem. A modellkedéssel nem egy régi álmom vált valóra. A fotóimat posztoló írta ezt rájuk, én soha nem vágytam erre.
Hogyan írná le saját stílusvilágát?
Kedvelem a dandy és a hipszter stílusok ötvözetét. Túlöltözöttség nélkül szeretek elegáns lenni, ezért a nagyon elegáns darabokat egyszerű ruhákkal kombinálom. Szeretem a kontrasztot. Kedvencem a mellény, ami nagyon passzol a szakállamhoz. Amikor elkezdtem modellkedni, az öltözködési stílusom is megváltozott, Egy stylisttal dolgozom, aki bemutatja a legújabb trendeket, és elmagyarázza, hogy mi passzol hozzám, mi áll jól. Az is előfordult, hogy megvettem azokat a ruhákat, amiket a forgatásokon hordtam. Amúgy mindig érdekelt az öltözködés, a stílus; gyakran kaptam dicséretet is a kollégáimtól. Próbálok azért egy klasszikus szinten eredeti maradni. Ha szereted a ruhákat, akkor nem nehéz trendin öltözködni. Fontos, hogy életkorunknak megfelelő ruháink legyenek, de ez a nők számára nehezebb. Van úgy, hogy felveszek olyan ruhát is, ami nem passzol a koromhoz, de ilyenkor ez tudatos. Nagyon kritikus vagyok a saját külsőmmel kapcsolatban. Tudom, hogy mi az, ami már túl sok.
Egy interjúban azt mondta a divatról, hogy tulajdonképpen egy körforgás, így nem szükséges a régi darabjainktól megszabadulni. Ez azt jelenti, hogy gardróbja tele van évtizedes ruhákkal?
Igen, a ruhásszekrényemben tényleg sok régi ruhadarab van, de mivel minőségi ruhákat vásárolok, így még teljesen újszerűek. Persze előfordul, hogy időnként megválok néhánytól, és felajánlom őket a rászorulóknak.
Insta-fotóit sokan kedvelik. Tudatosan kezeli a közösségi médiát?
Amikor az Instagramot nézegetjük, sohasem foglalkozunk komolyan a képekkel, inkább csak átfutunk rajtuk. Ha valami megtetszik, akár a fotó tárgya, az elrendezése, vagy a színe miatt, rányomunk a „like” gombra. A képeim vagy a munkáim miatt kerültek fel, vagy szelfik. A hangulatomtól függ, hogy egy a munkámmal kapcsolatos képet osztok meg, vagy inkább egy privátabb jellegű szelfit egy családtaggal, vagy baráttal, esetleg egy vicces képet. De ez sohasem teljesen spontán, hiszen ebben a szakmában az Instagram egyfajta névjegykártyaként is funkcionál.
Egyik fotón sem mosolyog. Ez valami trend?
Igen, így van, ez egyfajta trend. De szakállasan amúgy is nehéz ügy a mosolygás, ugyanis nem érvényesül a száj. A kulcs az, hogy a szemmel kell mosolyogni és én is erre törekszem.
Kapott már valamilyen rosszindulatú kritikát?
Meglepő, de nem. Az emberek általában kedvesek, és arra ösztönöznek, hogy menjek előre. Néhány ismerősöm persze irigykedik, amit megértek. Teljesen normális, hogy a környezetem belefáradt abba, hogy állandóan az én fotóimat látják a Facebook-on, és az Instagramon. De ez is a játék része.
A hatvanas évektől indult a fiatalság kultusza. Gondolja, hogy ez a tendencia megváltozhat?
Idén ez is kezd változni, úgy gondolom, hogy egyre nagyobb a nyitottság az érettebb korúak felé. Számos kampányban és reklámban lehet már látni idős modelleket is, mint pl. Iris Apfel, aki 94 évesen is egy valódi ikon. Nem beszélve az egyébként magyar felmenőkkel rendelkező 84 éves Carmen Dell'Orifice-ról, aki szintén egy időtlen szépség.
Mit tanácsol a kortársainak?
Legyünk lélekben fiatalok. Igazán fontos, hogy a szívben és az elmében megőrizzük fiatalságunkat, bármit is mutasson életkorunk. Dédelgessük emlékeinket, de hangolódjunk a jövőre, ne zárkózzunk el az újdonságoktól, legyen szó divatról, zenéről vagy akár a technológiáról.