Nemzetközi workshop indult a BMC-ben olyan zeneszerzők számára, akik szeretnék irányítani is a műveiket előadó zenekart.
Az utóbbi évek örömteli fejleménye, hogy a világon mindenütt egyre több fiatal zeneszerző szeretné a művének előadását saját kezébe venni. Ehhez a vezénylés és a zenekari próbák technikáját tanulni kell. Ennek évek óta mentora Eötvös Péter, zeneszerző, karmester, aki mindkét területen világhírre tett szert.
2016 őszén a CAFe Budapest Fesztivál keretében Krzystof Penderecki látogat Budapestre, és saját művét fogja vezényelni. Penderecki ugyancsak zeneszerző karmesterként ismert és világhírű. Budapesti vendégszerepléséhez kapcsolódva az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány nemzetközi workshopot szervezett olyan fiatal zeneszerzőknek, akik maguk vezénylik a műveiket. A workshopra a világ minden tájáról érkeztek jelentkezések és végül a szakmai válogatás után 8 aktív hallgató kezdheti el a munkát Jean-Philippe Wurtz karmester, az Ensemble Linea művészeti vezetője és Horváth Balázs zeneszerző, karmester, a THReNSeMBLe alapítójának, művészeti vezetőjének irányításával. A kurzuson vendégprofesszorként Eötvös Péter is részt vesz.
Az Eötvös Péter Kortárs Zenei Alapítvány fiatal zeneszerzők és karmesterek továbbképzése mellett a 20-21 századi zene népszerűsítését, valamint nemzetközi hírű zeneszerzők személyes bemutatását tűzte ki célul, ezért rendszeresen szervez mesterkurzusokat valamint évente több alkalommal rendezi meg a mustMEET Composers közönségtalálkozót. Ezúttal a kortárs lengyel zeneszerzés egyik legtekintélyesebb alakját is vendégül láthatjuk.
Krzysztof Penderecki személyesen mesél munkásságáról, műveiről. Az esten élőben és felvételről is hallhatjuk Penderecki zenéjét, valamint egy portréfilm segítségével is betekintést kaphatunk az életműbe. Krzysztof Penderecki a szonorizmus képviselőjeként teljesen új fejlődési irányt jelölt ki az európai kortárs zenében. Avantgárd útkeresése lenyűgöző volt, hiszen nem riadt vissza a művészet és az élet határvidékéről érkező hangok felhasználásától: zörejeket, kattogást, a fűrész sivítását vagy az írógép kopogását is belekomponálta műveibe.
A vezénylő zeneszerzőknek szervezett workshop nyílt próbával zárul a BMC Tetőtermében. A nyilvános bemutatón részleteket hallhatunk fiatal zeneszerzők műveiből, akik maguk vezénylik majd a THReNSeMBLe együttest. A koncert egyedülálló betekintést nyújt a workshopon zajló zeneszerzői és karmesteri munkába.
A programot a CAFe Budapest Fesztivál, a Nemzeti Kulturális Alap, az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a budapesti Lengyel Intézet és az Art Mentor Foundation Lucerne támogatja.
A zárókoncert Facebook-eseménye itt, további információk az alapítvány munkájáról pedig itt találhatóak.