Állami gondoskodásba került fiatalkorú prostituáltak és gyerekeik. Ki lehet náluk kiszolgáltatottabb? Mik egy forradalmár lányanya lehetőségei?
A szabad akaratról szól az Utca-szak Színházi Alkotóközösség majdnem-egyáltalán nem dokumentumdrámája november 3-án a MU Színházban.
A darab főszereplője, Anesz kiskorú, prostituált és anya egy tudathasadással élő társadalomban, ahol az egymásnak ellentmondó normáknak és érdekeknek egyszerre szereznek érvényt. Történet első harmada látlelet a mélyszegénységről, az ahhoz gyakran kapcsolódó prostitúcióról, szerhasználatról, tanult tehetetlenségről. De Anesz szembeszáll végzetével. Párhónapos csecsemőjével szökésben van, hogy ne kelljen javítóintézetbe vonulnia és gyermeke ne kerüljön állami gondozásba. Az események számos kérdést felvetnek az önrendelkezés jogáról, a hűségről, a normákról és az értelmiség felelősségéről, és nem utolsósorban a végzetről. A két és egy negyed órás előadás miközben bemutatja Anasztázia és gyermeke Csongor egyre szürreálisabb kalandjait, felfed egy szélesebb kérdést: nemcsak Anesznek szól ez a kérdés. Mindannyian hasonló bajban vagyunk: fogva tart bennünket saját életünk, közegünk és személyiségünk. Vajon egyáltalán módunkban áll-e változtatni meghatározott sorsunkon, és ha igen, akkor ezt miért - egész pontosan minek hatására lennénk képesek megtenni? El lehet-e várni bárkitől, hogy csettintésre változtasson?
Bari Jutka, a darab író-dramaturgja prostitúcióból élő anyákkal készített interjúkat. A beszélgetéseket többségében Észak-magyarországi kistelepüléseken rögzítette. Az összegyűlt anyagból Simon Balázs rendezővel és a társulattal két éven át „Te vagy a Király” címen részvételi színházi programokat valósítottak meg az érintett közösségekkel, többek között hazai javítóintézetek lakóival. A Hátrányos Helyzetű Angyalok Kara, mint önálló művészi produkció sűrű esszenciáját tárja a nézők elé mindazon impulzusnak, találkozásnak, történetnek, vágynak, illúziónak, amely a szerzőt és a társulatot a produkció megalkotására késztette és mélyen megérintette az elmúlt két év során.
A társulat hét színésze harminc figurát jelenít meg a hol realisztikus, hol szatirikus, hol álomképeken keresztül, sok zenével és fizikai bravúrokkal elmesélt történetben. Felbukkan a demográfiai államtitkár helyettesének egy munkatársa, gyermekvédők és fajvédők, a télapó, és az egy éve meggyilkolt budapesti prostituált is, Nancy Davis. A meghatározhatatlan stílusú előadásban légtornász szerek és sporttorna eszközök formálnak szobát, hintát, terápiás készüléket, és sok egyéb valós vagy szimbolikus helyszínt. A színészeket André Rolland artista készítette fel a tissue, azaz a függönytánc jelenetekre. Az előadáshoz grafikát és fényt a három hónapja tragikus hirtelenséggel elhunyt Mocsár Zsófia képzőművész tervezett. A zene Bernáth Atom Santi munkája.
Halmozottan Hátrányos Helyzetű Angyalok Kara
November 3. 20.00 óra
Játszák:
Dobra Mara, Daróczi Noémi és Tánczos Adrienn, Boros Ádám, Rábavölgyi Tamás, Simó Krisztián és Várnai Balázs.
Rendező: Simon Balázs
Író: Bari Judit
Zene: Bernáth Atom Tamás
Ruhák: Zoletnik Zsófia
Világítástervező: Mocsár Zsófia †
Produkciós munkatárs: Szergejev Natália/ Györfi Kata
További információk a darabról a Facebookon és az alkotóközösség honlapján találhatók.
A darab tizenhat éven felülieknek számára ajánlott.