November 4-én különleges dokuszínház lesz a Katonában. Az előadás '56-os menekültekkel készült oral history anyagból, eredeti interjúkból, valamint hangfelvételekből és fotókból áll.
1956. november 4-én megindult Magyarország történetének egyik legnagyobb kivándorlási hulláma. Részben a megtorlás elől, részben egy jobb, emberhez méltóbb élet reményében menekültek el sokan, a diktatúrából a szabadságba. Habár Magyarország lerohanását nem akadályozta meg, sem az Egyesült Államok, sem a hazánkat is tagjai közt tudó ENSZ, a menekülteket mégis tárt karokkal várta a nyugati világ, Ausztriától egészen Ausztráliáig: étellel, itallal, munkával, oktatással, menedékkel, készpénzzel segítve őket. Ahogy nőtt a menekülők száma, úgy sokasodtak a nehézségek és a kritikai hangok is, de mindennek ellenére végül 200.000 magyar kivándorló talált otthonra, munkára és hosszútávon boldogságra választott új hazájában.
A PanoDráma alkotócsapata három éve a Nemzeti Színházban, a magyar holokauszt emléknapján az Auschwitz-pert feldolgozó A vizsgálatot állította színpadra, mely feldolgozásában sok szempontból hasonlít az Exodus 56' - ra. Most is is szó szerinti interjúkkal és dokumentumokkal emlékeznek vissza a történelmünk egyik fontos, és napjainkban különösen hangsúlyos fejezetére. Az est szövegét a PanoDráma alkotócsapata állította össze az 1956-os Intézet hatalmas oral history archívumának hatvan releváns mélyinterjújából, korabeli újságcikkekből és egyéb forrásokból, valamint az általuk készített eredeti interjúkból. A felolvasást a Fortepan anyagából válogatott fényképek kísérik. A dokudráma egyszeri alkalommal lesz látható a Katona József Színház nagyszínpadán mindkét társulat művészeinek részvételével, de igazgatója révén ezúttal is csatlakozik a produkcióhoz az Örkény Színház is.
A hazai független színházak élvonalába tartozó PanoDráma érzékeny társadalmi témái mellett elsősorban munkamódszeréről és előadásainak formáiról ismert. A verbatim, ami a dokumentumszínház szó szerinti változata, amely azt jelenti, hogy a darab az adott témában készített eredeti interjúkból és egyéb hiteles szövegekből áll össze, egyetlen szó megváltoztatása vagy stilizálása nélkül. Meghatározó alkotói döntés, hogy száz órányi interjúból és ezer oldal dokumentumból, hogy lesz másfél órás előadás. A hiteles szövegek kölcsönzik az előadásoknak azt a sokszor megrendítő életszagot és drámai erőt, mely többek közt a romák elleni 2008-2009-es támadásokat feldolgozó, számos európai fesztiválon turnézó Szóról szórát és a Sipos Pál és diákjai ihlette Más nem történtet is jellemzik.
PanoDráma: Exodus ' 56
Dokudráma kottából
'56-os menekültek interjúiból
Ősbemutató
Előadják: Bartsch Kata, Bezerédi Zoltán, Kovács Lehel, Mácsai Pál, Máté Gábor, Molnár Piroska, Urbanovits Krisztina
Színpadra állította: Lengyel Anna
Katona József Színház nagyszínpad – 2016. november 4., 19.00.