Osztrák, amerikai és magyar kortárs művek szólalnak meg BMC-ben, egy osztrák trió és az UMZE Kamaraegyüttes közreműködésével.
December 4-én izgalmas koncertben lehet része a közönségnek a Trio 3:0 nevű osztrák zenekarral Friedrich Cerha osztrák zeneszerző 90. születésnapja alkalmából. A három kivételes zenész (Eva Steinschaden – hegedű, Alexander Vavtar – zongora, Detlef Mielke – cselló) Cerha kompozíciói mellett Franz Schubert és Antonín Dvořák egy-egy jól ismert művét is előadja ezen az estén a Budapest Music Centerben. Friedrich Cerha, aki többek között a neoklasszicizmussal és a dodekafóniával foglalkozik, a legfontosabb osztrák kortárs zeneszerzők közé tartozik. 2006-ban a Velencei Biennále Arany Oroszlán-díját vehette át életművéért.
Műsor:
Friedrich Cerha: Trio für Violine, Violoncello und Klavier (2005) / Fünf Sätze für Violine, Violoncello und Klavier (2007) / Franz Schubert: Trio ('Notturno') für Violine,Violoncello und Klavier / Antonín Dvořák: 'Dumky' – Klaviertrio für Violine, Violoncello und Klavier e-moll op.90 /
Közreműködik:
Eva Steinschaden – hegedű
Detlef Mielke – cselló
Alexander Vavtar – zongora
Egy nappal később, december 5-én ismét a kortárs zenéé lesz a főszerep a BMC koncerttermében az UMZE Kamaraegyüttes jóvoltából, Rácz Zoltán vezényletével. A koncert első felében az Egyesült Államok egyik legtöbbet játszott zeneszerzője, a 2013-ban az Év zeneszerzőjének választott David Lang műve mellett, a 2015-ös zenei Pulitzer-díj nyertesének, Julia Wolfe darabjának magyarországi bemutatója hallható. Wolfe zenéje a népzenéből, a klasszikus és a rock zenéből merít ihletet, oly módon, hogy közben átjárást biztosít a különböző stílusok között. A szünet után felcsendülő első darabról így ír a szerző, Csalog Gábor: „Művem kiindulópontjai Mozart Requiemjének különböző össze nem tartozó részletei voltak. Ezeket új találkozási pontok mentén illesztettem össze. A megváltozott időbeli lefutás és sebesség, valamint az össze nem tartozó harmóniai pillanatok, drámai helyzetek egymásra helyezése a zenei anyagokat új megvilágításba helyezi.” A koncert zárásaként szintén egy magyar darab Vidovszky László Notturno című szerzeménye hangzik el, mely korábban több változatban és címen is elhangzott már, a The Death In My Viola második részének átdolgozott változata. Az előadáson a fiatal tehetség, Balog József zongoraművész is közreműködik.
A zenekarral 2011 decemberében forgattunk:
Műsor:
David Lang: these broken wings / Julia Wolfe: singing in the dead of night – magyarországi bemutató // Csalog Gábor: Requiem-fordítások egy távoli ország nyelvéből / Vidovszky László: Notturno
Közreműködik:
UMZE Kamaraegyüttes
Balog József – zongora
Vezényel: Rácz Zoltán