Három éles téma, három fiatal és az irodalmi- és kulturális élet aktuális problémái. Történelem, politika, tömegkultúra, Sturm und Drang!
Különleges beszélgetőesteket szervezett a NEXT IRODALOM: három különböző estén, három különböző témáról beszélgetnek majd a meghívott vendégek és a közönség a Trafóban. Ami közös bennük, hogy a mai fiatalok életre fókuszálnak, az ő szemszögükből vizsgálják meg a témákat, az ő véleményükre kíváncsiak.
Elsőként 14-én este fél 7-kor kerül sor Minek a múlt? - történelem és írás címmel egy beszélgetésre. A beszélgetők Nemes Z. Márió, Potozky László és Totth Benedek lesznek.
Az utóbbi évek egyik legfontosabb témájává vált a történelem újraírhatóságának kérdése. Kell-e újraírni, lehet-e? Vagy egyébként is mindig azt csináljuk, amikor újratárgyaljuk a múlt bizonyos eseményeit? Mihez kezdhetünk ’56-tal, ’89-cel, az ezredfordulóval? Számít-e a generációs nézőpont? A kérdés politikai és társadalmi vetületétől nem elzárkózva, ezúttal fiatal írókkal tárgyalják meg a témát.
Január 19-én a Hattyú és görény? - irodalom és politika című beszélgetésen Áfra János, Gerőcs Péter és Szőllőssy Balázs lesznek egymás beszélgetőpartnerei.
MMA, KMTG, FISZ, JAK, mik ezek, és mit jelentenek? Irodalmi élet és politika egymásra hatása a legfiatalabb szerzőgeneráció szemével. Függetlenítheti-e magát egy induló író az irodalmi teret körbevevő politikai adottságoktól? Ha igen, miért nem? És milyen stratégiák léteznek arra, hogy ne veszítsék el az arcukat, már a pályakezdéssel?
Az utolsó beszélgetés címe Neked magas? - pop és kultúra. 26-án Hyross Ferenc, Závada Péter és Zilahi Anna beszélgetnek majd. Gyakran elhangzik, hogy átjárás van a magas- és a tömegkultúra között, hogy a műfaji határok eltolódtak, és változnak a befogadási stratégiák. A zsánerirodalom felemelkedése, az elitizmus bukása, a kultúra demokratizálódása, vagy az infantilis kultúrafogyasztás kora jött el? Fiatal írókat kérdezünk, hogy melyiknek örülnek, melyiktől félnek inkább?