A Szalay Lajos kiállításához kapcsolódó különleges eseményen új megvilágításba kerülnek a hit alapvető kérdései.
Január 31-én egy nemzetközi programhoz, A reformáció városai című kezdeményezéshez csatlakozva ünnepli Debrecen a reformáció ötszázadik évfordulóját. Az eseményhez számos kulturális program is kapcsolódik a városban, így a 2016. november végétől 2017. februárjának közepéig a Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) látható Szalay Lajos Bibliája című kiállítás is. A kiállítás mellett azonban két rendhagyó programmal is készülnek a szervezők.
A Kovács Gábor Művészeti Alapítvány a Debreceni Református Hittudományi Egyetemmel együttműködésben nagyszabású kiállítás-sorozattal emlékezik a Reformáció 500. évfordulójára. A négy kiállítás olyan alkotásokat mutat be, amelyeket a Biblia ihletett, és amelyek segítségével az élet sorsfordító kérdéseivel szembesülünk.
A sorozat első, február 19-ig a MODEM-ben látható kiállítása a teremtés, a szövetség, a kegyelem, a kísértés és az ígéret témáját járja körül Szalay Lajos grafikáin keresztül.
Január 31-én 17 órától Jézus és a rock&roll címmel egy izgalmas témát, a hit és a popzene kérdéskörét járja körül egy beszélgetés erejéig Horváth Gergely, rádiós műsorvezető-író. Beszélgetőtársa Kókai Nagy Viktor, a Debreceni Református Hittusdományi Egyetem docense lesz.
Február 1-jén 10 órától a kiállítást ezúttal egy teológus szemén és a tárlathoz kapcsolódó gondolatain keresztül ismerhetjük meg. A tárlatvezetést Dr. Bölcskei Gusztáv, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának korábbi lelkészi elnöke tartja. A tárlatvezetés idegen nyelvű lesz.
A két program helyszíne a MODEM, mindkét esemény nyilvános és a kiállításra megváltott belépőjeggyel látogatható.
A reformáció városai című kezdeményezés terve 2012-ben született meg, és célja, hogy bemutassa azokat a városokat, amelyek jelentős szerepet játszottak a reformáció európai elterjedésében. A történeti és kulturális kalandozás elsősorban arra világít rá, hogy a reformáció nem csak az egyházra, de a társadalomra, a politikára és a kulturális életre is hatott – és a mai napig is hatással van. A közösséghez tizenöt ország hetvenöt városa csatlakozott, hazánkat Sárvár, Sopron és Debrecen képviseli.
A reformációra emlékezve a KOGART és a DRHE által közösen szervezett, MODEM-beli kiállítást további két vidéki és egy záró, budapesti tárlat követi - utóbbi 2017. októberében nyílik a Várkert Bazár Testőrpalotájában, amely tematikájában és szellemiségében összefoglalása és betetőzése lesz a korábbi három kiállításnak.
A kiállítás-sorozat Facebook oldala:
www.facebook.com/reformacio500kiallitas
Az Alapítvány honlapja: