Összművészeti programkavalkáddal, zenével-tánccal-színházzal, színvonalas helyszíneken várja május 6-14 között az érdeklődőket a ZSIMÜ.
Idén, május 6-14. között zajlik a Zsidó Művészeti Napok olyan multikulturális programokkal, amelyek híven viszik tovább a zsidó hagyományokat és karolják föl a kortárs művészeteket. Mindez olyan helyszíneken, amelyek tükrözik a programsorozat nyitottságát és sokféleségét, és alkalmasak a produkciók fogadására – ilyen a Budapest Kongresszusi Központ, a MOMKULT, az Uránia Nemzeti Filmszínház, a BMC, a BJC, a Columbus Hajó, a Bálint Ház, a Bethlen téri színház – valamint a vallási helyszínként ismert Frankel Leó utcai zsinagóga is újra koncertteremmé alakul. De a lazább atmoszférájú városi találkozási pontok, a nagy népszerűségnek örvendő Erzsébetváros-i kultúrterek is helyszínekké válnak, pl. a Mazel Tov, a Dohány utcában az irodalombarátok számára is egészen új Magvatő Café, az Izraeli Kulturális Intézet, vagy a Duna-parti PONTOON, meghódítva így a belföldi és külföldi közönséget is.
A Zsidó Művészeti Napokat a művészeti ágak sokszínűsége jellemzi, egyedi, magas színvonalú produkciók és neves előadók vesznek rajta részt. Itt lesznek Izraelből Yaniv Avraham és Guy Shomroni táncművészek, az I. Mendelssohn Nemzetközi Karmester Verseny győztese, Anton Shaburov, és a francia Ensemble Voix Etouffées. De olyan kiváló magyar művészekkel, illetve formációkkal is találkozhat a közönség, mint pl. a Budapest Bár, a Budapest Klezmer Band, az Óbudai Danubia Zenekar a Miskolci Balett társulata, a tHUNder Duo, Alföldi Róbert, Dés László, Závada Pál, Udvaros Dorottya, Hegedűs D. Géza, Szőke Nikoletta, Csordás Klára, Nógrádi Gergely, László Boldizsár, Szűcs Gabi, Kováts Kriszta, Nyáry Krisztián, Náray Erika, Székhelyi József, Kollár-Klemencz László, Grecsó Krisztián, Schell Judit, Hábetler András, Bácskai Juli, Szirtes Edina Mókus, Jordán Adél, Ónodi Eszter, Keresztes Tamás….
Az előadások többsége olyan bemutatók sora, amelyek kifejezetten erre az alkalomra jöttek létre. Olyan művészek dolgoznak együtt a produkciókban, akiknek régi vágyuk volt a közös munka, de eddig nem volt erre alkalmuk. Ilyen találkozásnak lehetnek tanúi a Shoo Shoo Baby, a Shalom Mr. Berlin, a Mendelssohn utazásai, A Nő illata, a PszichOpera, a Pesti Éjszakák, a Szeretsz még?, az Ölelő koncert, a DART Társulat és az ex-Batsheva Tánctársulat tagjainak (Izrael) bemutatóján, amelyek mindegyike izgalmas élmény lehet a közönség számára, egyben kivételes lehetőség a fellépőknek is.
A Zsidó Művészeti Napok programjaira a korábbi közönség mellett azokat a fiatalokat és külföldi turistákat is várják, akik a zsidó kultúra rajongóivá válhatnak, lévén ezek a produkciók a hagyomány továbbélését segítik, amely része a magyar, az európai és az egyetemes kultúrának.
A március 30-i sajtótájékoztatón a Zsidó Művészeti Napok igazgatója, Dr. Vadas Vera köszöntőjében kiemelte, hogy a rendezvénysorozat évente egyszer ugyan fesztivál jelleget ölt, mivel májusban nyolc napon át, napi több produkció kerül bemutatásra, több helyszínen, még sem fesztiválként működünk, mert évközben is számos programot szerveznek. Beszédében arra is kitért, hogy a Zsidó Művészeti Napok elnevezés becenevet is kapott, amelyet szeretnének bevezetni, és kérte a sajtó képviselőit, valamint a művészeket és a közönséget, hogy bátran használják a rövidített ZSIMÜ nevet.
A Zsidó Művészeti Napok együttműködő partnere az Izraeli Nagykövetség és az Izraeli Kulturális Intézet
A 2017. május 6-14. között látható programokról részletes információt itt talál.