A nyolcvanas évek undergroundjának fenegyerekéből rocktérítővé szelídült Pajor Tamás tegnap egy gigamegmozdulást szervezett a Hősök Terére, hogy demonstrálják: a család ma is érték.
A Hősök Terét 80 éve még virágágyások díszítették. Lehet, hogy sokan nem tudják, csak 1937-ben kövezték le a 34. Eucharisztikus Világkongresszus miatt. 2017. május 24-én pedig a Milleniumi emlékmű, Mihály arkangyal és Árpád fejedelem szobra között indult a Családok Világkongresszusának nyitánya egy gigantikus flashmobbal.
17:30-kor érkezünk a Hősök Terére, Szent István szobrától indulunk a Műcsarnok felé. A téren legalább 1500-2000 táncos már ropja a betanult táncelemeket. Zömében fiatalokat, gyerekeket látunk, de az idősebb korosztály képviselői is megtalálhatók: harmincas-negyvenes anyukák, apukák nagyobb gyerekekkel, szinte egész iskolai osztályok, fiatal szülők kenguruban, hordozó kendőben táncolnak csemetéikkel, nagyszülők az unokákkal. Látunk külföldieket is a táncosok között és több százan vannak legalább a nézők, szurkolók, segítők soraiban. Érkezésünkkor épp egy menyasszony és egy vőlegény fut be a táncosok közé, hogy keringőt lejtsen. A táncot moderáló fiatal lány hangját halljuk a mikrofonból: „Szuper, ezzel is képviseljük, hogy a család alapja két ember szövetsége és a házasság ma is népszerű intézmény ehhez. És most mindenki guggoljon le, indulhat a tánc újra! Ja, és a hip-hopnál nem kell kijönni most!” Mivelhogy vannak hip-hoposok is (például Sopron felirattal), rockiznak, művészi tornáznak is többen. Elől, a flashmob csapat előtti placcon épp négy srác nyom lélegzetelállító szaltókat, egy tizenéves tornász lányka szalagot lebegtet és egy magyar népviseletbe öltözött férfi néptáncol.
Ebben a színes kavalkádban bukkanunk a megmozdulás szervezőjére Pajor Tamásra. A Neurotic és az Ámen alapítója ötvenegynéhány évesen is huszonéveseket is megszégyenítő energiával van teli: új lemezt (Fénykor) ad ki, amelynek szövegéért Artisjus-díjasként az év szövegírója lett, sőt, a Fonogram nagydíjat is bezsebelték az Ámennel, publikál (HETEK, Mandiner, 444.hu), tehetségkutató versenyen zsűrizik, fiatal tehetségeket mentorál, lelkészként igét hirdet, de mindez nem elég, mert megalapítja az Up To faith-et is és itt áll a téren több ezer emberrel, akik az ő felhívására érkeztek. A rendezvényen egy kék zakóban jön-megy, interjút ad, szervezkedik, de azért el tudjuk csípni egy-két kérdés erejéig.
Említetted, hogy különféle alkotásokkal is lehet részt venni az Uptofaith projektben. Milyen kreatív munkák érkeztek eddig én honnan?
Pajor Tamás: Egyenlőre a világ 24 országából, több mint 60 városból regisztráltak az oldalunkon, az uptofaith.com-on, mint résztvevők, és ezek száma folyamatosan nő. Az akció hivatalosan meghirdetett időintervalluma május 24-28-ig tart. Ennek ellenére már előtte is beérkeztek nagyon színes anyagok például Ausztráliából és Afrikából. Mi az előbb említett időszakban, illetve ezt követően fogjuk figyelni a közösségi oldalakon a #uptofaith2017 hashtaggel ellátott videókat. Sőt, akik ezek láttán kapnak kedvet, azokat még június hónap folyamán szeretnénk ösztönözni, hogy csinálják meg a maguk akcióját, a saját városukban.
Mi adta az ötletet ahhoz, hogy a Hősök Terére ekkora ember tömeget kihozzatok?
A projekt előzménye az, hogy 2010-ben, Nemes Ákosnak a debreceni Hit Gyülekezete lelkészének ötlete alapján és kezdeményezésére csináltunk egy Jézus Krisztus feltámadását ünneplő húsvéti táncot a Hősök terén 1300 fő részvételével. Az ebből készült angol nyelvű videó már akkor, rövid időn belül másfél milliós nézettséget generált, ami ráadásul akkor még különösen nagynak számított a youtube-on, azóta persze még többen megnézték.
Ennek az akciónak a sikerén felbuzdulva hoztuk létre az Uptofaith projektet, amely szintén egy húsvéti flashmob volt, egy másik általunk készített zenére (fenti videón- szerző). Ebbe már a világ különböző pontjain – 40 városból, többek között Hongkongból, Melbourne-ből, Barcelonából, Berlinből is becsatlakoztak csoportok, sőt az évek során többen, mindezt kvázi hagyománnyá téve, megismételték a táncot, annak ellenére is, hogy mi már később nem vettünk részt benne.
Ezen a héten rendezték meg a Családok Budapesti Világtalálkozóját. A dalszövegből kihallatszik a "family" szó, és látom emberek is kirakták a szót "élő" betűkből. A mai flashmobbal ezt a rendezvényt is erősítitek?
A mostani megmozdulásunkat az indította útjára, hogy Németh Sándor a Hit Gyülekezete vezető lelkésze felkért arra, hogy idén újra szervezzük meg, kapcsolódva a Budapesten május 26-27-én megrendezésre kerülő Családok XI. Világkongresszusának célkitűzéseihez. Célunk pedig mindezzel az, hogy felhívjuk a világ és különösen a döntéshozók figyelmét arra, hogy a természetes család az emberiség pótolhatatlan és semmi mással fel nem cserélhető alapértéke. Ezt fejezi ki vezérmondatunk is amely így szól: Család nélkül te sem lennél!
Erről a megmozdulásról is lesz klip?
A budapesti videó terveink szerint június elején, a nemzetközi pedig július elején kerül fel a youtube-ra, addig is ez a beharangozó videó adhat egy kis ízelítőt: