A világhírű szociálpszichológus, Philip Zimbardo a magyarokat is kirázná a passzivitásból. A professzor Budapesti látogatásán ismét szolgált néhány megszívlelendő jó tanáccsal.
A 84 éves amerikai professzor tele van energiával. A világ számos országában tart előadásokat, a héten Budapesten több rendezvényen is előadott és személyesen mutatta be magyarul megjelent, Pszichológia mindenkinek című könyvét hétfőn az ELTE Gólyavárában összegyűlt 600 fős hallgatósága előtt. A börtönkísérletéről világhírt szerzett stanfordi professzornak nem ez az első könyve a Libri kiadásában, tavaly megjelent a nagy sikerű Nincs kapcsolat című könyve is, amelyben szerzőtársával megvizsgálják, hogy a környezet és a technológia változásai, az apa nélküli családok ijesztően magas száma, az iskolarendszer hiányosságai hogyan felelnek azért, hogy rekordszámú fiatal férfi képtelen boldogulni a tanulmányaival, nem tud szót érteni a lányokkal, és szexuálisan is kudarcot vall a nőkkel. Zimbardo nemcsak könyvbemutatók miatt jön el hazánkba, hanem már évek óta a Hősök Tere Kezdeményezés emblematikus figurája.
A magyarok hozzáállásán is változtatna
A Hősök Tere hazai pályafutása egy TED (Technology Entertainment Design – Technológia, Szórakoztatás, Dizájn) konferencián kezdődött, ahol Halácsy Pétert, a Prezi társalapítóját lenyűgözte Zimbardo előadása, és felvetette neki, hogy meg kellene próbálnia a magyarok hozzáállásán is változtatni. A szociálpszichológus úgy nyilatkozott erről, hogy valami naggyal szerettek volna indítani: fesztivállal, médiafelhajtással –, majd az iskolákban folytatni. Ennek három éve, s azóta minden megvalósult ebből a célkitűzésből. Médiakampányukkal saját mérésük alapján eddig a magyar lakosság 40 százalékát érték el. Zimbardo szerint Kelet-Európában a pesszimizmus és a cinizmus az úr, éppen ezért úgy véli, társadalmi kísérletüknek hazánkban is van jogosultsága. Egynapos oktatásaikon eddig több mint 1400 pedagógus vett részt az ország számos pontjáról, aminek már érezhető eredménye is van a két gondolkodásmód jelenlétét a fiatalok körében vizsgáló ELTE- Hősök Tere kutatás szerint. Az első offline intervenciós eredmények alapján, néhány hét után a diákok motiváltabbá váltak a tanulásra. Az újabb, 3000 magyarországi középiskolás online megkérdezésén alapuló, Európában is egyedülálló felmérést, a Stanford munkatársait is bevonva, Orosz Gábor, az ELTE oktatója, a Hősök Tere társalapítója irányítja. Mivel ez egy éveken át tartó mérés, a hosszú távú, tanulmányi átlaggal kapcsolatos eredményekre még várni kell. Az elsősorban középiskolai tanároknak szóló, elméleti és gyakorlati elemeket is tartalmazó új tréning ősztől az előítéletesség csökkentéséről szóló modullal bővül.
Őszinte párbeszéd a családokról
A „pszichológia arcának és hangjának” nevezett Zimbardo meghívást kapott Novák Katalin családügyi államtitkártól, hogy előadjon az eltűnő férfiszerepekről a II. Budapesti Demográfiai Fórumon. Bár nem értett egyet Családi Világkongresszus teljes szemléletével, megtartotta az előadását, amit néhány tisztázó sorral vezetett fel, amelyben egyértelművé tette, hogy sok mindenben nem ért egyet a többi résztvevővel, s fontosnak tartja a szabadságot, mások elfogadását. Mivel fontosnak tartja, hogy a család intézményét valóban fenyegető veszélyekről őszinte párbeszéd kezdődjön a máshonnan közelítő gondolkodók között, a Stanford egyetem professzor emeritusa jövő kedden egyórás személyes beszélgetést folytat majd Orbán Viktor miniszterelnökkel is, annak ellenére, hogy Orbán politikájáról, a CEU-ügyről és a tervezett civiltörvényről nincs jó véleménnyel.
Milliárd dolláros bizniszek fogságában
Előadásban az online játék- és a pornófüggőség hatásait is ismertette. Zimbardo szerint az efféle függőségek a férfiak bukásához vezethetnek, ugyanis ezek akkor alakulnak ki, ha egy férfi úgy érzi nem képes megfelelni sem önmagának, sem a tőle megkívánt szerepnek. Zimbardo rámutatott, arra, hogy ebben a műfajból hiányzik a romantika, szinte kizárólag a nők dominálására a cél, sikerének pedig az lehet a kulcsa, hogy milliárd dolláros hierarchikus üzleti mintára épül fel: a legtöbb videó ingyenesen megtekinthető, de sokszor újabb szolgáltatásokkal kecsegtetik a nézőket, amelyhez már banki adatokat is megadnak. A bankkártya adatainak birtokában a megindul a célzott, fizetős ajánlatokkal történő megkeresés.
Apák nélkül nem megy
Zimbardo a fiatal férfiak válságának hátterében álló egyéb okok közé sorolta az apanélküliséget. Egyre gyakoribbak az apa és a férfi rokonok (nagyapák, nagybácsik) nélküli családok. Milliók döntenek válás mellett, így fiatal gyerekek millió gyakran tapasztalnak veszekedést, és úgy nőnek fel, hogy eldöntik, a házasság nem nekik való, nem választják. Egyedülálló nők esetében nagyobb a stressz, ami a gyerekek immunrendszerét is rombolja: viselkedési problémáik lesznek – első sorban a fiúknak. Zimbardo az alacsonyabb iskolai teljesítményt is összekapcsolta az apahiánnyal. Ugyanis a fiúgyermek az apától motivációt kap, az anyától feltétel nélküli szeretet, amire együttesen van szüksége ahhoz, hogy jól menjenek dolgai. A feltételes szeretet is pozitív, mivel tanító jellegű, megtanít arra, hogy hangsúlya van a tetteknek. Az egyedülálló anyáknak tehát törekedniük kell rá, hogy a feltétel nélküli szeretet mellett ezt is megtanítsák gyermekeiknek.
Gyere ki offline-ba!
A professzor szerint érdemes lenne a családoknak többet együtt lenni, főként együtt enni. Fontos lenne férfi mentorálási programokat kialakítani. Egyfajta apaszerepet kell megtölteni a fiúk számára, amelyben az apa nélkül vagy az elnőiesedett oktatásban nevelkedő fiúk is megtapasztalják a férfiak társaságát. Fontos lenne, hogy a férfiak kijöjjenek a virtuális világból, kezdjenek el az offline térben szabadon mozogni, és hús-vér lányokkal barátkozni. Itt az ideje hogy megtapasztalják, milyen jó szerelmesnek lenni egy valódi nőbe, nem a képernyőbe.