21 millió forint feletti összeget adtak egy árverésen Elvis Presley bibliájáért, amely a 40 éve elhunyt zenész kézzel írt megjegyzéseit is tartalmazta. De vajon hogy került Elvis kezébe a Biblia?
Elvis egyik életrajzírója, Albert Goldman szerint Elvis állandóan magánál tartotta a Szentírást, utolsó éveiben, amikor már aludni is képtelen volt, akkori barátnőjével, Lindával olvastatott fel belőle magának. Egyik kedvenc része Pál apostol Korinthusbeliekhez írt első levelének 13. fejezete, a Szeretet himnusza volt. Keresztény lett volna a rock'n'roll csípőrázogatós koronázatlan királya? Ezt a kérdés 1977-ben bekövetkezett halála óta, immáron negyven éve teszik fel a koncert–, és a templomlátogató emberek százezrei.
A gospelkórista
Elvis egy felszínesen vallásos családban nőtt fel, szüleivel az Isten Gyülekezete nevű pünkösdi keresztény egyházat látogatták. A kereszténységnek eme irányzata, a pünkösdi mozgalom az 1900-as évek elején indult el hódító útjára Amerikából, és ma már a kisebb gyülekezetektől kezdve a nagyobb történelmi egyházakban is vannak követői. A pünkösdi mozgalom egyik fontos célkitűzése a pünkösdkor született egyház helyreállítása volt. A 21. század első éveire a pünkösdi–karizmatikus keresztények létszámát egymilliárdra becsülik, akik így nemsokára az összkereszténység felét is jelentik. A korábbi hitújító mozgalmakhoz – például a baptistákhoz – hasonlóan a megtérés, a hit Jézus Krisztusban és a felnőtt vízkeresztség vallásuk alapvetései. A pünkösdiek számára fontos célkitűzés volt a pünkösdkor született egyház helyreállítása, az apostolok korából ismert Szentlélek ajándékainak – mint a nyelveken szólás, prófétálás, gyógyítás, csodatévő erők – működésének megújítása is. A mozgalom nagy hangsúlyt helyezett a nyelveken szólásra, amit a hívők a Szentlélek keresztségkor kaptak meg a Szentlélektől. Azt nem tudjuk, hogy Elvis Presley szólt-e nyelveken, de nagyon valószínű, hogy igen. Cheryl Thurber, az énekes életrajzírója szerint ugyanis Elvis kiskamaszként a Memphis-i pünkösdi gyülekezetben részesült Szentlélek-keresztségben. Ennek a közösségnek a lelkésze, Frank Smith pásztor tanította meg Elvist 9 évesen gitáron és zongorán néhány pünkösdi dalt eljátszani, amelyeket sokszor előadott az istentiszteleteken.
Elvis egyébként sehol máshol nem tanult zenélni. Kamaszként eljárt egy gospel-zenekar, a Blackwood Brothers Kvartett minden fellépésére, sőt állandó ingyenes belépője volt a koncertjeikre. Később sokszor énekeltek együtt a fellépéseiken kívül is. A négyes tagjai megjegyezték, hogy nem tudtak olyan gyülekezeti dalt énekelni, amelynek Elvis ne ismerte volna a szövegét. Bár középiskolás korában felhagyott a gyülekezetbe járással, szívesen vett részt éjszakába nyúló gospel koncerteken. Híres gospelzenekarokkal barátkozott össze, és befutott sztárként is szívesen látogatta a déli kórusok előadásait. Szentkirályi György, zenész, az Ámen zenekar tagja szerint nemcsak Elvis, hanem olyan rock'n roll legendák, mint Buddy Holly, Chuck Berry, Jerry Lee Lewis, Bill Haley, és még sokan mások is gyülekezeti kórusban kezdték el a zenei pályafutásukat: „Számos zenei gyakorlatot beépítettek a fellépésekbe, például a pünkösdi gyülekezetekben elterjedt nyelveken szólásból, glosszoláliából is vettek át elemeket, amikből azok az értelmetlennek tűnő beéneklések születtek, mint a a váppádáduváp, a sálálálá vagy az Earth Wind and Fire Septemberében a bádujuzás."
A Grammy-díjas gospel-király
Rock'n'roll-énekesi pályája már felívelőben volt, amikor ajánlatot kapott a Songfellows gospel zenekar megüresedett helyének betöltésére, de végül a rock'n'roll mellett döntött. Az egyház akkoriban még nem tudta elfogadni az Elvis neve által fémjelzett új zenei irányzatot. Több lemezét a pünkösdista igehirdetők,mint istentől elrugaszkodott bűnös zenét ítélték el, és arra szólították fel a fiatalokat, hogy őrizkedjenek a rock'n'rolltól, főként a hitehagyott pünkösdista Elvis dalaitól. Elvist azonban a gospel élete végéig elkísérte.Turnéin gyakran léptetett fel gospelénekeseket a vokálban, és a felvételek tanúsága szerint hatalmas sikerrel énekelt olyan klasszikus dalokat koncertjein, mint az Amazing Grace vagy a Louis Armstrong által világhírűvé tett When the Saints Go Marching In. Elvis többször kijelentette, hogy a gospel számára megnyugvást és lelki békét hoz. Turnéin gyakran egész éjszaka fennmaradt szállodai szobájában gospeleket énekelve. Erre – főleg azokban az években, amikor már népszerűsége súlya alatt roskadozva a kábítószerhez és gyógyszerekhez menekült – különösen szüksége lehetett. Elvis Presley illusztris karrierje során 105 falrengető dallal vezette a slágerlistákat, a hőn áhított Grammy-díjat azonban mégis egy gospeldallal, a How Great Thou Art című slágerrel nyerte el.
Saját maga kreálta vallási kavalkádban
Az egyházi zene iránti vonzalma azonban nem jelentette azt, hogy Elvis keresztény lett volna. Ha hitt is a Biblia bizonyos részeiben, Elvis egy személyes, szinkreatista vallást alakított ki önmagának, amely a 60-as, 70-es évek hippi-mozgalmában nem volt egyedi eset. Elvis akkori hitrendszerében a keresztény hit egyes elemei mellett helyet kapott egy kis hinduizmus, judaizmus, numerológia, teozófia, agykontroll és a pozitív gondolkodás is. Egyik önéletrajzírója szerint a hindu guru, Paramahansa Yogananda utasításait is betartotta. Később Ginger Aldennel kötendő esküvőjét (amely soha nem következett be) egy piramis alakú csarnokban képzelte el, hogy a pozitív szellemi energiák úgymond a párra koncentrálódjanak. Elvis hordozható könyvtárának kétszáz kötete között az okkult, ezoterikus irodalom legprominensebb szerzőinek művei is szerepeltek. Rajongott a híres okkultista író, Blavatsky könyveiért is. A Csend hangja című írását mindenhová magával vitte, amely után saját gospelzenekarát Voice-nak nevezte el.
Vissza a gyökerekhez
1970-től a Las Vegas-i években Elvis elindult lefelé a lejtőn: belemerült a drogokba, szexuális devianciákba, és rettenetesen elhízott. A mélypontot az 1973-as év hozta el, amikor felesége Priscilla elvált tőle. Hamill pásztor, a Memphis-i gyülekezet vezetője beszámol arról, hogy a szakmai csúcsán lévő énekes-színész arról panaszkodott neki, hogy minden hírneve, vagyona és rajongója ellenére a legnyomorultabb embernek érzi magát, mivel éppen az ellenkezőjét csinálja annak, amire a gyülekezetben egykor tanították. Amint egészsége romlott, Presley újra a Biblia Istene felé fordult. Hogy felelevenítse gyermekkorának hitét, Vegas-i fellépéseihez híres gospelzenekarokat fogadott fel. J. D. Sumner gospel szupersztár visszaemlékezett, amint egy alkalommal egy női rajongó egy koronát akart átadni Elvisnek. Amikor megkérdezte, hogy miért hozta ezt neki, így válaszolt: „Ezt neked hoztam. Te vagy a király!” Elvis a következő szavakkal finoman visszautasította: „Nem drágám, én csak egy énekes vagyok. A király Jézus Krisztus.” „A show-műsorok után magukban is folytatták még a zenélést. A Király a gospelből merített inspirációt és vigaszt. Egy olyan személynek tűnt számomra, aki nincs kibékülve önmagával: nem azt csinálta, amit igazán szeretett – karrierje rabjává vált” – nyilatkozta Frank Breeden, a Gospel Zenei Szövetség elnöke.
A tékozló fiú megtért?
Gyerekkori barátja, Becky Martin szerint Elvis prédikátor szeretett volna lenni. Élete vége felé az énekes így panaszkodott neki: „Becky, gondolj csak bele, mennyi jót tehettem volna, ha Isten Igéjének hirdetésére szántam volna az életemet.” Ekkoriban már kifejezetten kereste a hívő emberek társaságát. 1976-ban Elvis találkozót kezdeményezett még Rex Humbard híres televíziós evangélistával is. Amikor Humbard megkérdezte, hogy imádkozhat-e érte, Elvis beleegyezett, és elmondták a bűnösök imáját. Elvis sokat beszélgetett Jézus Krisztusról az akkor még szintén drogfüggő féltestvérével Rick Stanley-vel. Rick akkoriban találkozgatott egy lánnyal, aki sokat beszélt neki Jézusról és imádkozott, amit Rick elmesélt féltestvérének, az akkor 42 éves Elvisnek, éppen a halála előtti napon. A Elvis bátorította az öccsét, hogy a lány az igazságot osztja meg vele, és azok, akik Jézusról beszélnek neki, törődnek vele. Rick még azt is hallotta, amint az énekes néhány órával halála előtt így imádkozott: „Drága Uram! Kérlek, mutasd meg, hogy mi a helyes út számomra. Fáradt vagyok, össze vagyok zavarodva, és a Te segítségedre van szükségem.” Majd reggel holtan találták meg. Féltestvére 2 hónap múlva megtért és beiratkozott egy baptista szemináriumba, 1977 óta a mai napig lelkészként szolgál.
Amikor Elvis Presley-re emlékezünk, zenéje mellett gyakran csak a vadabbik oldala jut eszünkbe: botrányai, kábítószerezése, zűrös szerelmi kalandjai, elvonókúrái és kevésbé sikeres televíziós szereplései. Pedig a rock'n roll sztárjának volt egy másik, kevésbé ismert arca is. Elvis spirituális ember volt, akinek a hite központi szerepet játszott az életében. Minden bizonnyal küzdenie kellett azért, hogy cselekedeteivel hitelt tegyen meggyőződése mellett, mindezek ellenére gyökereit nem tagadta meg