A vágy villamosa Venekei Marianna első egészestés koreográfiája. A Dés Lászlóval közös vállalkozás most végre megvalósult, és az előadás páratlan siker.
Tennessee Williams azonos című, világhírű drámáját alapul véve, a klasszikus balett elemeire épülő modern táncdráma elevenedik meg a színpadon. A szerzők a darabot hangulatilag, zeneileg és látványvilágában is a Tennessee Williams-mű eredeti korában és helyszínén, az 1940-es évek New Orleansában hagyva mesélik el. Zenei- és táncmotívumokban is a sokszínűség, a karakterek egyedi jellemzése mozgatja az előadást. Blanche DuBois bukásának története a családi szeretet, a viszonzatlan szerelem, az elfogadás és a testiség erejének soha el nem évülő drámája.
Az előadás 5 főszereplővel és tánckarral, átrendezések és színváltozások nélkül folyamatosan meséli elé a darabot egy prológban és 17 jelenetben. A jól ismert történet kronologikusan halad előre, időnként azonban visszatekintést nyerünk Blanche múltjára. A filmszerű librettóhoz illeszkedik a szimfonikus zenekar és jazz együttes által játszott zene, melyben megtalálhatók az egyes főszereplőkre jellemző témák, vezérmotívumok, illetve hangszerek.
A díszlet egy New Orleans-i utcát jelenít meg, a színpadon zajlanak az utcai jelenetek, két oldalt házakat látunk, valamint különböző lámpafüzérek és neonreklámok jelenítik meg a nagyvárosi hangulatot. A zenekari árok be van fedve, az így kiegészülő színpad közönséghez legközelebb eső részén, rendezzük be a Kowalski-házaspár lakását, a nappali, a fürdőszoba és a hálószoba intim tereit. A drámában is fontos szerepet játszó papírlampion itt is megjelenik, és az elkendőzött igazságot szimbolizálja. A színpad leghátsó részén egy villamosmegálló látható, innen érkezik Blanche. A flashback részeknél ennek a megállónak a falai szétnyithatók, másképp kombinálhatók, így alkalmassá válnak az elveszett birtok jelképezésére.
Akárcsak a kellékek, a jelmezek is az eredeti darabnak megfelelő éveket hivatottak felidézni. A zenei motívumokhoz hasonlóan a ruhák anyaga és színvilága egy-egy adott karakterre jellemzőek, így Blanche színei a fehér különböző árnyalatai, a visszatekintő jelenetekben a család elhunyt tagjai is hasonló színekben jelennek meg, ám ruhájuk (kifinomultabb módon) szakadtabbak, pókhálószerűek. A gyermek Blanche és Stella idealizált, fehér öltözékben jelennek meg. A New Orleans-i lányok fehér ruháiba vidám, színes elemek vegyülnek. Stanley ruhái rozsdaszínűek, selyempizsamája bordó. A katonák és matrózok jelmezei erős kontrasztban állnak Blanche ruháival. Az idealizált férfi pedig klasszikus business-öltönyt visel
Venekei Marianna – Dés László: A vágy villamosa
Tennessee Williams azonos című drámájának balettváltozata
Koreográfus: Venekei Marianna
Zeneszerző: Dés László
Librettó: Venekei Marianna, Dés László
Díszlettervező: Zöldy Z Gergely
Jelmeztervező: Bianca Imelda Jeremias
Világítástervező: Csontos Balázs
A koreográfus asszisztense: Sárközy Holler Ágnes
Blanche: Carulla Leon Jessica/Balaban Cristina
Stella: Földi Lea/Krupp Anna
Stanley: Majoros Balázs/Liebich Roland
Mitch: Biocca Mark James/Bajári Levente
Allan: Kekalo Iurii/Radziush Mikalai
Az előadás a The University of South, Sewanee, Tennessee hozzájárulásával, a Casarotto Ramsay & Associates Ltd. és a Hofra Kft. (www.hofra.hu) közvetítésével jött létre.
Ősbemutató 2017. június 17., Erkel Színház